Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Útok na letisko v Istanbule: Najmenej 36 mŕtvych a 147 zranených

Podľa tureckého premiéra prvé náznaky poukazujú na to, že útok na najväčšie letisko Turecka vykonali prívrženci Islamského štátu

Útok na letisko v Istanbule: Najmenej 36 mŕtvych a 147 zranených

Ženy v šoku stoja pred vchodom do budovy Atatürkovho letiska. (Foto: TASR/AP)

Najmenej 36 mŕtvych si v utorok večer vyžiadal teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul. V tejto bilancii nie sú zarátaní traja samovražední bomboví atentátnici, informoval v noci nadnes turecký premiér Binali Yildirim, ktorý letisko osobne navštívil.

Podľa neho prvé náznaky poukazujú na to, že útok na najväčšie letisko Turecka vykonali prívrženci tzv. Islamského štátu (IS). Medzi mŕtvymi sú cudzinci aj Turci, dodal premiér.

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag predtým oznámil, že zranenia od ľahkých po ťažké utrpelo 147 ľudí. O štátnej príslušnosti obetí však oficiálne zdroje zatiaľ neinformovali.

Podľa Yildirima útok vykonali traja samovražední atentátnici, ktorí sa priviezli k letisku v taxíku. Po vystúpení začali strieľať a následne sa vyhodili do vzduchu. Na otázku, či potenciálny štvrtiny útočník mohol uniknúť, odpovedal, že vyšetrovatelia takúto informáciu nemajú, ale zvažujú každú možnosť.

Nemenovaný turecký vládny zdroj predtým uviedol, že dvaja útočníci odpálili svoje výbušniny pri vchode k príletovej časti medzinárodného terminálu po tom, čo polícia začala na nich strieľať, zatiaľ čo tretí sa vyhodil do vzduchu na parkovisku.

Inzercia

Na sociálnych sieťach sa však objavilo video zachytávajúce muža, ktorého prenikol až do terminálu, kde ho zasiahla policajná streľba, pričom po páde na zem pustil svoj samopal a ležiac odpálil výbušninu.

Po útoku prestalo Atatürkovo letisko, ktoré vlani odbavilo viac ako 60 miliónov cestujúcich, dočasne prijímať a odbavovať všetky lety. Obnovenie prevádzky sa očakáva ešte v priebehu dneška.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) po útoku okamžite až do odvolania zrušil všetky lety amerických lietadiel z Istanbulu do USA a opačne. Ruská spoločnosť Aeroflot zrušila jeden dnešný let z Moskvy, ďalšie jej lietadlo, ktoré v utorok večer smerovalo do Turecka, sa vrátilo do ruskej metropoly.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval po útoku v Istanbule medzinárodné spoločenstvo na spoločný boji proti terorizmu. "Ak sa štátom a ľudstvu nepodarí spojiť svoje sily a viesť spoločný boj proti teroristickým skupinám, potom sa všetky scenáre, ktorých sa obávame, stanú jedného dňa realitou," uviedol Erdogan vo vyhlásení. Útok podľa neho nemá iný účel, než vytvoriť propagandu proti Turecku, v rámci ktorej sa prelieva krv nevinných ľudí a šíri strach.

Turecko sa v uplynulom období stalo opakovane terčom útokov extrémistov, väčšinou kurdských militantov alebo prívržencov IS. Tejto skupine sa pripisuje aj útok z októbra 2015, ktorý si v Ankrare vyžiadal viac ako 100 mŕtvych.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.