Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2016, 05:25

V Holandsku chcú regulovať predpisovanie potratových tabletiek

V Holandsku chcú regulovať predpisovanie potratových tabletiek

Foto: Flickr.com/Canned Muffins

Dnes Holanďanky dostanú potratové pilulky len v nemocniciach a na špeciálnych klinikách. Ministerka zdravotníctva ich chce povoliť predpisovať všeobecným lekárom, ale za zvýšenej regulácie.

Ministerka zdravotníctva Edith Schippers doručila holandskému parlamentu list, v ktorom žiada, aby všeobecní lekári mohli za určitých podmienok predpisovať ženám potratové tabletky v ranných štádiách tehotenstva. Informuje o tom britský The Independent.

Potratové pilulky, ktoré sú dnes dostupné v nemocniciach a na špeciálnych klinikách, by podľa jej návrhu mali poskytovať aj všeobecní lekári, avšak so súhlasom ministerstva zdravotníctva. Zákrok by tak mohli vykonávať len na základe špeciálnej licencie a každý predpis hlásiť ministerstvu. Ministerka si myslí, že zákon uľahčí ženám prístup k tabletkám, pretože je pre nich jednoduchšie žiadať ich od svojho lekára.

„Interupcia je citlivá medicínsko-etická záležitosť, ktorá si vyžaduje patričnú pozornosť a diskusiu,“ píše v liste Schippers.

S návrhom nesúhlasia kresťanské strany, ktoré už minulý rok podobný návrh v parlamente zablokovali. Nechcú totiž, aby sa možnosť predpisovať antikoncepciu preniesla aj na všeobecných lekárov.

Návrh sa však nepáči ani liberálom. Ženská ľudskoprávna organizácia Women on waves ho označila za násilnícky a obmedzujúci práva žien. Prekáža im, že lekári by mali pred predpisom prosiť o súhlas a licenciu inšpektorát ministerstva.

Holandsko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou potratovosti na svete. Na tisíc žien tu pripadá asi osem interupcií. Plne legalizované sú od roku 1984, lekári ich vykonávajú na požiadanie do 21. týždňa tehotenstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred hodinou

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.