Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. 06. 2016, 14:39

Chýbajúce Poľsko a zánik strednej Európy

Omnoho viac ako odchod Británie z EÚ by nás malo znepokojovať slabé Poľsko a stredná Európa bez ambícií.
Chýbajúce Poľsko a zánik strednej Európy

Martin Leidenfrost mi včera v rozhlasovej diskusii povedal, že jednou z udalostí posledného obdobia je zánik strednej Európy. Sedeli sme v štúdiu s Vladimírom Palkom a Dušanom Škvarnom a rozoberali stav Európy, a Leidenfrostova poznámka ma odvtedy neprestala vyrušovať.

Samozrejme, že jej autor nepopiera geografiu, dokonca ani kultúrnu definíciu strednej Európy (tá je vraj tam, kde sa pije biely strik), napokon je to Rakúšan. Leidenfrost tvrdí, že stredná Európa zanikla ako politický pojem. Že pre Nemcov je po utečeneckej kríze všetko už len „východ“. Stredná Európa to je Nemecko. Bodka.

Je to paradox. V istom zmysle pochopiteľný, ale paradox.

Zo strednej Európy to totiž v poslednom období vyzeralo naopak. Že stredná Európa dokázala nájsť spoločnú tému (žiadne utečenecké kvóty), že Viktor Orbán sa stal najskôr hromozvodom merkelmánie, ale hneď nato miláčikom CSU a politickou avantgardou pre všetkých okrem kancelárky Merkelovej. Napokon, rozumejú si medzi sebou aj ideologicky rôzni lídri, socialisti s konzervatívnymi nacionalistami.

Napriek tomu má Leidenfrost v niečom pravdu: stredná Európa je reakcionárska, nevyžaruje z nej politický idealizmus ani potrebná energia. Na vetovaní sa nedá postaviť program, akýkoľvek má toto veto význam.

Potvrdzuje to nielen biedna úroveň politiky v Česku, autoritársky štýl vlády v Maďarsku a pre civilizovaný svet nepochopiteľné konflikty v Poľsku. Samozrejme, že to potvrdzuje aj katastrofálny úpadok politickej kultúry a morálky na Slovensku. Už preto, že Robert Fico bude mať v najbližších mesiacoch možnosť povedať pred európskym publikom niečo zaujímavé. Lenže to sa pravdepodobne nestane. Fico s Lajčákom majú totiž iné ambície. Neurobiť chybu a prežiť. To však nestačí. Nie ak je Európa a aj stredná Európa v takomto stave.

Keď sa po brexite ozvalo šesť zakladajúcich štátov so spoločným vyhlásením z Berlína, bolo to ďalšie poníženie strednej Európy.  Napokon, čím je Luxembursko pre budúcnosť Európy dôležitejšie ako Poľsko?

A práve to je pointa. Poľsko je strašne slabé. Nemá silu a schopnosť povedať k súčasnej kríze niečo, čím by dokázalo zaujať. Pritom by to po odchode Británie mala byť krajina, ktorej postavenie by malo najviac vzrásť. Pomohlo by to strednej Európe aj celému kontinentu. Poľsko myslí inak ako zakladajúce krajiny EÚ, Poliaci majú relatívne solídnu armádu a tiež imunitu na niektoré módne progresivistické nápady.

Slabosť Poľska vidieť ešte viac preto, že Varšava sa o niečo pokúsila. Lenže pozvanie poľského kolegu prijali iba maďarský, rumunský, bulharský a grécky minister, čo nie je práve presvedčivá zostava, a spoločný manifest vyznel trochu bezradne. Najmä ak ho sprevádzal výrok Jaroslawa Kaczynského, ktorý opäť nezaprel svoju jakobínsku povahu a vyhlásil, že Donald Tusk má na svojom europoste skončiť. To už hraničí s trápnosťou.

Nedá sa očakávať, aby v mene strednej Európy hovoril maďarský alebo český premiér, za normálnych okolností ani ten slovenský. Lenže o pár dní sa stávame predsedajúcou krajinou EÚ, a preto je situácia iná a treba sa ozvať.

Povedať toho možno viac. Napríklad zopakovať výzvu Johna Maynarda Keynesa, ktorú vyjadril v knihe Ekonomické dôsledky mieru, keď po prvej svetovej vojne vyzval, aby nebolo Spojencami Nemecko ekonomicky zruinované. Aj dnes treba povedať, že odchod Británie nemá zničiť spoločný obchod a vzájomne dobré vzťahy. To neznamená, že odchod Londýna nebude mať dôsledky, bude, ale nemajú byť revanšistické a ponižujúce. Nielen kvôli Angličanom, ale aj kvôli nám.

Rovnako chýba slovo, ktoré by dokázalo zaujať svojou vizionárskou iskrou, kam má Európa smerovať. Nemci to netušia a kancelárka Merkelová vidí svoju rolu vo vyvažovaní. Brusel to hovoriť nemôže, pretože práve on je dôvodom tohto stavu. A stredná Európa je predsa dosť vyspelá, aby nečakala, čo povie francúzky prezident alebo taliansky premiér, a formulovala svoju predstavu. Ak má byť ten hlas počuť, musí trochu prekvapiť a povzniesť sa nad vlastné hranice, čo dnes – žiaľ – v Poľsku ani v okolí nikto nevie.

Preto sa obávam, že nie brexit, ale naša neschopnosť ohrozuje EÚ. So strednou Európou je to totiž tak, že Nemcom vyhovuje, keby Vyšehrad neexistoval.  A on skutočne neexistuje, ak nie je niekto, kto mu dokáže dať zmysel a poslanie. Kvóty na utečencov to dokázali. Ale to je v tomto momente málo.

 

Foto: flickr.com

Odporúčame

Moc a bezmoc

Moc a bezmoc

Bol som nedávno v ústave, kde žijú psychicky aj fyzicky hendikepované ženy. Je ich niekoľko desiatok, poväčšine zbavené svojprávnosti.