Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2016

Vo Francúzsku opravili záznamník letových údajov zo zrúteného lietadla EgyptAiru

V najbližšom čase sa začnú práce aj na druhej čiernej skrinke - záznamníku palubnej komunikácie. Oprava umožní analyzovať dáta potrebné na zistenie príčin havárie lietadla.

Francúzskym expertom sa podarilo úspešne opraviť poškodený záznamník letových údajov z havarovaného Airbusu A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý sa v máji zrútil do vôd Stredozemného mora. Informovala o tom dnes stanica BBC s odvolaním sa na egyptských vyšetrovateľov.

Podľa ich vyjadrenia sa "v priebehu niekoľkých hodín" začnú práce aj na druhej čiernej skrinke - záznamníku palubnej komunikácie. Oprava týchto zariadení umožní vyšetrovateľom analyzovať dáta potrebné na určenie príčin havárie letu MS804 z Paríža do Káhiry. Pri jeho havárii 19. mája zahynulo všetkých 66 osôb na palube.

Záznamník letových údajov i záznamník palubnej komunikácie doručili egyptskí vyšetrovatelia do Francúzska v pondelok. Francúzska prokuratúra medzitým začala vyšetrovanie havárie ako prípad neúmyselného zabitia, keďže dosiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by toto nešťastie spájali s teroristickým činom.

Čierne skrinky vytiahli pátracie tímy z časti vraku lietadla približne 290 kilometrov severne od egyptského pobrežia z hĺbky zhruba 3000 metrov pod hladinou. Zatiaľ sa vie iba to, že krátko predtým, ako došlo k prerušeniu signálu s lietadlom, sa na toaletách a v priestore elektrotechniky pod kokpitom aktivovali senzory dymu.

Na základe radarových údajov sa lietadlo stočilo o 90 stupňov doľava a následne o 360 stupňov doprava, pričom kleslo z 11.300 metrov do letovej hladiny 3000 metrov a následne sa dispečerom stratilo z monitorov.

Inzercia

Odporúčame

Británia prišla o najvyšší rating

Británia prišla o najvyšší rating

Británia prišla o najvyšší rating. Agentúra Standard & Poor's (S&P) v reakcii na referendum, v ktorom Briti odhlasovali vystúpenie krajiny z Európskej únie (EÚ), zhoršila svoje hodnotenie úverovej bonity Británie.