Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. 06. 2016, 21:33

Ľudia pochodovali na Bonaparte: Fico, vylez, kričali (video)

Tisícky ľudí dnes žiadali na Námestí SNP v Bratislave odstúpenie Róberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Protestujúci neskôr pochodovali z námestia pred rezidenciu premiéra Roberta Fica.

Ľudia pochodovali na Bonaparte: Fico, vylez, kričali (video)

Po minulotýždňovom proteste pred bytovým komplexom Bonaparte išlo o druhé takéto podujatie, ktoré zorganizovali opozičné strany OĽANO-NOVA a SAS. Približne tri až štyri tisícky protestujúcich sa tentoraz zhromaždili na Námestí SNP. V dave bolo vidieť veľké množstvo mladých ľudí.

„Vďaka vám sa podarila jedna vec – ukázala sa pravá tvár Roberta Kaliňáka. Ten ako dvojka v Smere nadobro skončil,“ povedal v prejave Richard Sulík.

„Toto nie je štát, za ktorý ľudia na tomto námestí štrngali pred dvadsiatimi siedmimi rokmi,“ vyhlásil Igor Matovič.

„Tragédiou tejto krajiny je, že Robert Fico neodvolá ministra Kaliňáka, pretože vie, že ďalším na rade by bol on sám,“ hovorí Daniel Lipšic. „Vďaka vám môžeme túto krajinu vymaniť z chápadiel mafiánskej a oligarchickej chobotnice.“

Na pódiu vystúpili okrem opozičných politikov aj herci, medzi nimi napríklad člen SND Richard Stanke. Akciu pred Bonaparte mal moderovať Milan Markovič, napokon sa však nemohol na protest dostaviť. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič prizval na pódium aj Alojza Hlinu so slovami: „Čo by ste povedali, ak by sme si takto podali ruku zmierenia?“ Nový predseda KDH sa následne taktiež prihovoril zúčastneným. Po prejave Jána Budaja zaštrngali ľudia symbolicky kľúčami, podobne ako v novembri 1989.

Asi po hodine sa dav pohol z námestia smerom k bytovému komplexu Bonaparte, kde býva predseda vlády. Doprava bola pre pochod na tejto trase odstavená. Počas celého podujatia kričali protestujúci heslá ako „do basy“ alebo „dosť bolo Fica“. Na červené karty, ktoré rozdali organizátori, mohli napísať premiérovi odkaz. Igor Matovič tvrdil, že ich rozdali päťtisíc.Na záver zaspievali spoločne slovenskú hymnu.

Opoziční poslanci vyzvali Kaliňáka na odstúpenie. Vo štvrtok sa ho opäť pokúsia odvolať v parlamente. Na konci zhromaždenia avizovali, že ak minister vnútra ostane vo funkcii, s protestmi budú naďalej pokračovať.

Odporúčame