Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2016

Merkelová: Dlhý odklad brexitu nie je v záujme nikoho

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chápe, že Británia zrejme potrebuje "isté časové obdobie na analyzovanie situácie" týkajúcej sa odchodu krajiny z EÚ, ale "dlhodobé pozastavenie" tohto procesu nie je v ekonomickom záujme ani jednej zo strán.

Merkelová to dnes vyhlásila v Berlíne na stretnutí s talianskym premiérom Matteom Renzim, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, ktoré bolo venované práve tzv. brexitu.

Britský premiér David Cameron naznačil, že uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa rokovania o odchode Británie z EÚ, plánuje prenechať svojmu nástupcovi - a toho si zvolí Konzervatívna strana do niekoľkých mesiacov. Cameron oznámil svoje odstúpenie po tom, čo Briti v referende 23. júna odhlasovali vystúpenie z únie a premiérov tábor za zotrvanie v EÚ prehral.

Merkelová dnes povedala, že má "určité pochopenie" pre skutočnosť, že Británia zrejme potrebuje "určitý čas" na analyzovanie vývoja udalostí. Nevyjadrila sa k tomu, či je pre Berlín prijateľné čakať do októbra, ako to plánuje Cameron.

Nemecká kancelárka uviedla, že lídri EÚ budú diskutovať o čase potrebnom pre Britániu na utorkovom summite v Bruseli.

Inzercia

Odporúčame