Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2016

Pravoslávny koncil sa skončil dohodou na pravidelných stretnutiach

Pravoslávni predstavitelia na záver koncilu, ktorý prebiehal uplynulý týždeň na Kréte, prijali vyhlásenie, že sa budú schádzať pravidelne, a to každých sedem alebo desať rokov.

Pravoslávny koncil sa skončil dohodou na pravidelných stretnutiach

Na gréckom ostrove Kréta sa v nedeľu skončilo historické stretnutie predstaviteľov pravoslávnych cirkví sveta, ktoré sa však konalo bez účasti predstaviteľov ruského pravoslávia a troch ďalších cirkví. Informovala o tom agentúra AP.

Išlo o prvé podobné stretnutie za viac ako 1200 rokov. Svätý veľký koncil sa pripravoval 55 rokov, ale pravoslávnym duchovným sa napriek tomu nepodarilo prekonať všetky svoje spory ohľadom zbližovania s Vatikánom či doktrinálnych tém.

Účastníci koncilu na Kréte debatovali o misii pravoslávnej cirkvi v modernom svete, o pravoslávnej diaspóre, pôste, manželstve i vzťahoch medzi pravoslávnou cirkvou a zvyškom kresťanského sveta.

Zúčastnení duchovní na záver koncilu prijali vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Svätý veľký koncil sa bude schádzať pravidelne, a to každých sedem alebo desať rokov.

Inzercia

Prečítajte si aj
Začal sa koncil byzantského pravoslávia. Štyri cirkvi neprišli Zdieľať

Moskovský patriarcha Kirill sa na schôdzke na Kréte nezúčastnil s vysvetlením, že jej príprava nebola adekvátna. Účasť odriekli aj zástupcovia gruzínskej, bulharskej a antiochijskej cirkvi zo Sýrie.

Podľa agentúry AP patriarcha Kirill označil schôdzku na Kréte len za prípravnú s tým, že riadna synoda sa uskutoční neskôr. AP napísala, že Kirill preto bude sotva súhlasiť s návrhom na pravidelné zvolávanie synod.

Od tzv. veľkej schizmy v roku 1054 vzniklo približne 15 pravoslávnych cirkví. Na rozdiel od katolíckej cirkvi sú nezávislé a majú vlastné vedenie. Ekumenický pravoslávny patriarcha a konštantínopolský arcibiskup Bartolomej I. je však považovaný "za prvého medzi rovnými".

Foto - TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.