Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. jún 2016

Briti prekvapili. Vyberú sa za nimi zadlžení Taliani?

Ambície Európskej komisie ustanoviť nadnárodnú vládu, ktorá by členom EÚ diktovala fiškálnu a regulačnú politiku, padli.
Briti prekvapili. Vyberú sa za nimi zadlžení Taliani?

Makléri pracujú na burze vedľa britskej vlajky a vlajky Európskej únie 24. júna 2016 v Tokiu. Foto: TASR/AP

Na rozdiel od všetkých očakávaní vrátane prieskumov vykonaných na poslednú chvíľu Británia zahlasovala za opustenie Európskej únie v pomere 52 ku 48 percent, resp. rozdielom viac ako milión hlasov. Polnočné obchodovanie na finančných trhoch vytvorilo rekordné výkyvy menových kurzov. Tesne pred piatou hodinou piatkového rána zlato stúplo o takmer 100 dolárov a britská libra sa obchodovala v pomere len 1,33 k doláru, pričom klesla z hodnoty 1,50 z času pred začiatkom hlasovania.

Nejde o globálnu finančnú krízu. Svištiaci zvuk, ktorý počujete, je vzduch unikajúci z rôznych finančných bublín. Rok 2008 sa ale neopakuje.

Britský podnikový sektor má silnú súvahu. Medzi spoločnosťami v akciovom indexe FTSE 100 je čistý dlh iba v dvojnásobkom zisku pred úrokmi a zdanením, o niečo viac ako S&P 500. Naproti tomu talianske spoločnosti majú čistý dlh takmer 8-krát vyšší ako zisk pred úrokmi a zdanením. Rekordný pokles britskej libry priniesol výmenný kurz voči euru na presne tej úrovni, kde bol v roku 2014, predtým, než libra vzrástla voči európskej mene spoločne s americkým dolárom. Ide o dlhodobo potrebnú zmenu prínosnú pre britskú ekonomiku, ktorá trpí nadhodnotenou menou.

Ide o víťazstvo pre demokraciu a národnú suverenitu a o porážku utopických ambícií európskej elity. Zdieľať

Finančné úrady z celého sveta varovali pred vážnymi dôsledkami britského opustenia EÚ, ale je ťažké odhadnúť, čo presne by to malo byť. Britské automobilky vlastnia väčšinou nemecké spoločnosti, ktoré neprestanú vyrábať a kupovať autá vyrobené v britských závodoch. Pád v roku 2008 vyčistil väčšinu neporiadku v londýnskom City, kde sa v rokoch po kríze zrušilo viac ako 130-tisíc pracovných miest. Globálne ambície európskych bánk sú dávno preč a je nepravdepodobné, že by City, ktoré je už dnes zmenšené, opustila veľká časť finančníckeho biznisu.

Británia každoročne prispieva zvyšku Európy 1,5 percenta svojho HDP, väčšina putuje do východnej Európy. Táto záťaž britských daňových poplatníkov sa skončí. Dôležitejšie je, že sa zrútili ambície Európskej komisie ustanoviť nadnárodnú vládu, ktorá by členom EÚ diktovala fiškálnu a regulačnú politiku. V ruinách sa ocitli aj európske ambície na poli spoločnej zahraničnej politiky.

Ide o víťazstvo pre demokraciu a národnú suverenitu a o porážku utopických ambícií európskej elity. Niektoré sektory britskej ekonomiky (hlavne exportný priemysel) tým získajú, iné budú trpieť kvôli neodvratným obmedzeniam voľného obchodu, ktoré prídu, len čo Británia vystúpi.

Inzercia

Európska pozornosť sa upriami na Taliansko, ktoré by po odchode z eurozóny mohlo splatiť svoje biliónové dlhy v znehodnotenej lokálnej mene. Zdieľať

Európska pozornosť sa upriami na Taliansko, ktorého štátny dlh o veľkosti 2,2 bilióna dolárov je na úrovni Nemecka, ale s ekonomikou oproti nemu sotva polovičnou. Približne pätina talianskych bankových úverov je nevymáhateľných a talianske banky obchodujú za likvidačné ceny. Taliani budú teraz v pokušení nielenže opustiť Európsku úniu, ale ujsť aj zo spoločnej meny. Talianskej centrálnej banke to umožní splatiť dlhy v znehodnotenej lokálnej mene a vydať dlhopisy na pomoc svojim bankám. Minulotýždňové víťazstvá vo voľbách starostov v Ríme a Turíne, kde vyhrali kandidáti Hnutia piatich hviezd – ako vyjadrenie populistického surrealizmu – veštia pád stredoľavej vlády premiéra Mattea Renziho. Hlasovanie o brexite bude pravdepodobne príkladom pre talianskych populistov a euroskeptikov.

Je to vážny problém – nie je dosť veľký na to, aby položil svetový finančný systém, ale je dostatočný na to, aby počas niekoľkých rokov udržal európskych byrokratov napäto opakovať to, čo robili doteraz.

Ďalším víťazom nečakaného hlasovania o brexite je americký prezidentský kandidát Donald Trump, ktorého populistický nacionalizmus rezonuje s antieurópskym sentimentom v Británii. Trump bude poukazovať na britské hlasovanie ako na porážku elitného ekonomického manažmentu a ako na precedens pre ľudové hnutie obnovujúce národnú suverenitu v ekonomike.

David Goldman
Autor je americký ekonóm a esejista magazínu Asia Times. Napísal knihu Ako umierajú civilizácie (a prečo islam umiera tiež).

Pôvodný text: Britain bests Brussels, publikované s dovolením Asia Times. Preložil L. Obšitník.

Odporúčame