Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2016

Brexit je podľa Mihóka výsledkom nekonzistentnej politiky EÚ, musí sa reformovať

"V ekonomickej oblasti neočakávam zásadné problémy, pretože predpokladám, že dôjde k dohode medzi EÚ a Veľkou Britániou o vytvorení spoločného ekonomického priestoru," zhodnotil Mihók.

Brexit je výsledkom nekonzistentnej politiky Európskej únie (EÚ), ktorá prestala reagovať na denné potreby ľudí, nevysiela dostatočné signály na rozvoj ekonomiky a konkurenčnej schopnosti jednotlivých členských krajín a priority, ktoré nastoľuje, nezodpovedajú denným potrebám občanov. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók.

Pokiaľ podľa neho EÚ neprejde zásadnou reformou, ktorá musí smerovať nie k európskemu superštátu, ale k únii, ktorá bude slúžiť záujmom jej občanov a členských štátov, podobných "exitov" môžeme mať v krátkom čase ešte viac.

"Z hľadiska dopadu vystúpenia Veľkej Británie z EÚ neočakávam v ekonomickej oblasti zásadné problémy, pretože predpokladám, že dôjde k dohode medzi EÚ a Veľkou Britániou o vytvorení spoločného ekonomického priestoru – podobne, ako je to v prípade Švajčiarska alebo Nórska, ktoré požívajú všetky výhody členskej krajiny EÚ v ekonomickej oblasti, ale nezúčastňujú sa na politických rozhodovaniach únie," zhodnotil Mihók.

Z pohľadu Slovenska budú priame dopady brexitu podľa neho minimálne. Nepriame môžu vznikať najmä pri spolupráci našich firiem s firmami veľkých krajín EÚ ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie, ktoré by sa mohli v budúcnosti dostať do problémov pri realizácii svojich záujmov na britskom trhu.

"Výsledkom brexitu je skutočnosť, že Európska únia sa stane slabšou, lebo stráca jednu zo svojich kľúčových krajín pokiaľ ide o výkonnosť ekonomiky, vonkajšie ekonomické vzťahy, investície a najmä v oblasti medzinárodných finančných vzťahov," dodal Mihók.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva