Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2016

Británia: Petíciu za nové referendum podpísalo už vyše 129.000 ľudí

Desaťtisíce Britov žiadajú po tesnom výsledku v prospech brexitu ďalšie, nové referendum o členstve v Európskej únii. Informuje o tom agentúra DPA.

Do dnešného popoludnia sa pod oficiálnu internetovú petíciu na vypísanie nového referenda o členstve Spojeného kráľovstva v európskom bloku podpísalo vyše 129.000 ľudí. 
      

Podľa britských zákonov musí vláda reagovať na všetky podnety, ktoré podporilo viac než 10.000 ľudí. Pri vyše 100.000 podpisoch sa žiadosťou musí zaoberať parlament.
      

Petíciu spustili podľa denníka The Independent koncom mája, dnes ráno ju však masovo začali podpisovať ďalšie tisíce ľudí. Petícia požaduje druhé referendum v prípade, ak by pri 75-percentnej účasti na prvom plebiscite ani jedna zo strán nezískala aspoň 60-percentnú podporu.
      

V štvrtkovom referende sa za vystúpenie Británie z EÚ vyjadrilo 51,9 percenta zúčastnených voličov. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta.

Inzercia

Odporúčame

Obama: Británia i EÚ zostanú "nenahraditeľnými partnermi" USA napriek brexitu

Obama: Británia i EÚ zostanú "nenahraditeľnými partnermi" USA napriek brexitu

Prezident USA Barack Obama dnes vyhlásil, že Británia i Európska únia zostanú napriek britskému rozhodnutiu opustiť EÚ "nenahraditeľnými partnermi" Spojených štátov, "Občania Spojeného kráľovstva prehovorili a my rešpektujeme ich rozhodnutie," povedal Obama s upozornením na "osobitný vzťah", ktorý majú Spojené štáty a Británia a tiež na jej úlohu ako spojenca v NATO.