Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2016

GP preverí informácie opozície o prepojeniach prokurátorov s L. Bašternákom

Generálna prokuratúra preverí informácie o prepojení prokurátorov dozorujúcich prípad asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča s osobou Ladislava Bašternáka, ktoré dnes priniesli predstavitelia opozície. Uviedla to hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Predstavitelia opozičných strán OĽaNO-NOVA a SaS uviedli, že prokurátori Bystrík Palovič mladší (OP Bratislava V) a Vladimír Pravda (KP Bratislava) vlastnia byty v bytovom komplexe podnikateľa Bašternáka. V prospech prokurátora OP Bratislava I Bystríka Paloviča staršieho (otec Bystríka Paloviča mladšieho, pozn. TASR) bolo zriadené záložné právo na byt a nebytový priestor Bašternáka v tomto komplexe.
      

Podľa opozície z toho vyplýva, že si Bašternák podozrivý z daňových podvodov dokázal zabezpečiť v konaní proti svojmu oponentovi spriaznených prokurátorov, čo označili za mafiánske praktiky. 
      

Predajňová uviedla, že vecou sa zaoberá priamo generálny prokurátor Jaromír Čižnár. „Generálny prokurátor ihneď uložil vedúcej organizačno-kontrolného oddelenia, aby v spolupráci s krajskou prokurátorkou v Bratislave zabezpečila vyjadrenie dotknutých prokurátorov k zisteným skutočnostiam,“ priblížila hovorkyňa.
      

Poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) na tlačovej konferencii uviedol, že pred dnešným zverejnením informácií o prepojeniach prokurátorov sa stretol s Čižnárom a oboznámil ho s tým. Predajňová to potvrdila. Čižnár považuje podľa nej takýto postup za korektný. „Generálny prokurátor o týchto skutočnostiach nevedel,“ vysvetlila.
      

Voči Rybaničovi zasiahla polícia pod dozorom prokuratúry potom, ako si v Tatra Banke pozrel ako jej zamestnanec účty ministra Roberta Kaliňáka a exministra Jána Počiatka (obaja Smer-SD). V minulosti prišli na ne peniaze od Bašternáka. Opozícia dnes kritizovala, že zásah riadený Palovičom mladším bol expresne rýchly, obávajú sa, že je za tým „mafiánska štruktúra“.
      

Čižnár sa ho rozhodol preveriť. „Generálna prokuratúra SR si vyžiadala príslušný vyšetrovací spisový materiál na preskúmanie zákonnosti postupu prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava V. v súvislosti s rešpektovaním práva obvineného na obhajobu,“ doplnila Predajňová.
 

Inzercia

Odporúčame

Kaliňák sa opäť postaví pred plénum, opozícia ho ide odvolávať

Kaliňák sa opäť postaví pred plénum, opozícia ho ide odvolávať

Minister vnútra Robert Kaliňák bude v Národnej rade SR opäť čeliť opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie. Zástupcovia strán SaS a OĽaNO-NOVA dnes v podateľni parlamentu odovzdali podpisy poslancov potrebné na iniciovanie mimoriadnej schôdze, ktorú musí predseda NR SR Andrej Danko (SNS) zvolať do siedmich dní.

Slováci majú s Nemcami bilanciu 2 výhry a 3 prehry -prehľad zápasov

Slováci majú s Nemcami bilanciu 2 výhry a 3 prehry -prehľad zápasov

Futbalisti Slovenska a Nemecka majú bohaté skúsenosti so vzájomnými stretnutiami. To najslávnejšie z pohľadu SR, ešte ako súčasť spoločnej ČSSR, sa hralo 20. júna 1976 v Belehrade. S ôsmimi Slovákmi v základnej zostave sa z kontinentálneho titulu po penaltovej dráme tešil československý outsider.