Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2016

MZV: EÚ čakajú náročné rokovania, informácia o brexite je poľutovaniahodná

Európsku úniu (EÚ) momentálne čakajú náročné rokovania, ktoré musia dať odpovede na mnohé praktické otázky vrátane usporiadania vzájomných vzťahov únie so Spojeným kráľovstvom. Slovensko prijalo správu o výsledkoch britského referenda s poľutovaním. Vo svojom písomnom stanovisku o tom informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ). Toto rozhodnutie však berie na vedomie a rešpektuje ho.

 "Zároveň zdôrazňujeme, že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami," uviedol komunikačný odbor ministerstva. Rezort za nemenej dôležitú považuje potrebu vnútornej reflexie EÚ s cieľom posilniť dôveru občanov v spoločný európsky projekt.
      

"Slovensko bolo a je naďalej presvedčené že Európska únia je tou najlepšou cestou pre našu krajinu aj európsky kontinent. Priniesla mier, stabilitu, prosperitu a hmatateľné výhody pre občanov. Tieto pozitívne prínosy treba naďalej rozvíjať a zastaviť tak trend, keď občania prestávajú spoločnému projektu rozumieť," píše ministerstvo.
      

Občanom treba podľa rezortu ponúknuť lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu. Slovensko je ako predsednícka krajina Rady EÚ od prvého júla tohto roku pripravená zohrať v tomto procese aktívnu a zodpovednú úlohu, dodalo ministerstvo.
      

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to dnes oficiálne potvrdila Volebná komisia Spojeného kráľovstva.
      

Za brexit hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť dosiahla 72,2 percenta.

Inzercia

Odporúčame