Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2016

Žitný: Cameron nie je výsledkom referenda právne viazaný

j po štvrtkovom britskom referende o vystúpení z Európskej únie zostáva otvorená otázka kedy sa tak v skutočnosti stane. Vyslovil svoj názor bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Britský premiér David Cameron nie je výsledkom referenda právne viazaný, nemôže ho, samozrejme, ani ignorovať. Vystúpenie členskej krajiny z EÚ upravuje článok 50 Lisabonskej zmluvy. Premiérovi Cameronovi však nevyplýva z neho žiadna lehota, kedy by mal formálne orgánom únie oznámiť rozhodnutie o vystúpení. Pre oddialenie tohto dňa 'D' sa dá očakávať, že najprv odstúpi z funkcie a túto úlohu prenechá svojmu nástupcovi, čím docieli určitý odklad. Až tak premiér urobí, začne plynúť dvojročná lehota, počas ktorej by mali prebehnúť všetky formálne a právne procedúry vedúce k ukončeniu členstva," domnieva sa Žitný.
      

Podľa jeho názoru "kým tento krok premiér - či už Cameron alebo jeho nástupca - urobí, slovo dostane Dolná komora britského parlamentu". "Vzhľadom na to, že zo 650 poslancov vyjadrilo 455 jasné áno k zotrvaniu v EÚ, môže snemovňa výsledok referenda odmietnuť, pretože nie je ním právne viazaná. Na druhej strane orgány EÚ sa tiež nebudú nijako ponáhľať čo najskôr ukončiť rokovania o vystúpení prvej krajiny zo spoločného zväzku, aj z obáv, že by sa tým len posilnili odstredivé nálady v ďalších krajinách. Možno preto očakávať, že únia bude tvrdým protivníkom rýchleho a hladkého brexitu. Pritom treba rátať s mnohými sprievodnými a nepredvídateľnými javmi, od politických turbulencií až po nepokoje na kapitálových trhoch," povedal mimo iného Žitný.
      

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Po sčítaní všetkých hlasov to dnes oficiálne potvrdila Volebná komisia Spojeného kráľovstva.
      

Za brexit hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, pokým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť dosiahla 72,2 percenta.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.