Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. jún 2016

Čo sa teraz deje vo Ficovej hlave? (Anketa)

Chce premiér za každú cenu udržať Roberta Kaliňáka v hre? Odpovedajú Matúš Kostolný, Marián Leško, Dag Daniš, Marián Repa a Radovan Choleva.
Čo sa teraz deje vo Ficovej hlave? (Anketa)

Hoci sa minulý týždeň všeobecne očakávalo, že minister vnútra Robert Kaliňák kvôli kauze Bašternák podá demisiu, v tejto chvíli sa zdá, že Robert Fico aj jeho koaliční partneri Béla Bugár a Andrej Danko sú odhodlaní Kaliňáka podržať.

Ľudí, ktorí poznajú politiku aj zo zákulisia, sme požiadali o neľahkú úlohu, aby sa pokúsili vcítiť do Ficovho myslenia.

Položili sme im nasledujúcu otázku: Naozaj chce líder Smeru udržať svojho najbližšieho politického spojenca aj za cenu, že to bude Smeru škodiť, alebo si už uvedomuje, že Kaliňák musí padnúť, len nechce konať pod bezprostredným tlakom opozície? Čo sa vlastne deje vo Ficovej hlave?

 

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

Robert Kaliňák už nemôže byť ministrom vnútra. Vie to on a vie to aj premiér Robert Fico. Otázkou je, či to aj verejne priznajú ešte pred prázdninami alebo až po slovenskom predsedníctve v Európskej únii. V každom prípade to bude tresk, aký sme tu ešte nemali. Skutočnou otázkou totiž nie je, či po Bašternákovi môže byť vo vláde Kaliňák, ale to, či tam môže zostať Fico. Toho majú teraz plné hlavy a preto sa nedá ani predstavovať si, čo sa tam premiérovi deje. 

 

Marián Leško, komentátor týždenníka Trend

Keď si musíme vybrať z dvoch ziel, vyberáme si obvykle menšie. Rovnako politici. Podľa mňa šéf Smeru minulý týždeň od pondelka až do štvrtka zvažoval, čo je pre neho menšie zlo. Vybral si, že udrží Kaliňáka za každú cenu a investoval do toho aj svoju osobnú prestíž. Zmeniť to môže len nové veľké odhalenie. Ak nepríde, vidím to tak, že Kaliňák tu zostane až do konca – buď tretej Ficovej vlády, alebo volebného obdobia.

 

Radovan Choleva, politický marketér, tvorca služby Newsfilter

Priznám sa, že ešte minulý týždeň som si bol istý, že Kaliňák musí padnúť. Avšak po tom, ako sa na jeho obranu vrhol Robert Fico vlastným telom, vyzerá to tak, že sa ho rozhodol podržať vo funkcii za každú cenu. Nech už sú jeho dôvody akékokoľvek (každý si ich môže domyslieť podľa svojej ľubovôle), musí si byť vedomý aj toho, že tým v konečnom dôsledku obetuje svoju politickú kariéru, rovnako ako budúcnosť Smeru, ktorý už bude s takýmto ministrom vnútra iba na zostupnej trajektórii.

A tak ako sa kedysi novinári až do nervového skratu pýtali Mečiara, koľko stála Elektra, Fica sa budú až do konca jeho politickej kariéry pýtať, kedy sa odsťahuje z Bonaparte. 

Inzercia

Dag Daniš, komentátor portálu Aktuality.sk

Do Ficovej hlavy, našťastie, nevidím. Predpokladám však, že premiér si uvedomuje tri veci.
Po prvé: vie, že si nemôže dovoliť silové riešenie a otvorený spor s Kaliňákom a jeho spojencom, oligarchom z pozadia Smeru Brhelom. Mohlo by to viesť k rozkolu v strane a k stratám poslancov. A tie mohol Fico riskovať pred voľbami (Paška), nie na začiatku funkčného obdobia (Kaliňák).

Po druhé: kauza Bašternák nie je prepojená len s Kaliňákom, ktorý prevzal podiel v jeho firme. Je prepojená aj s Ficom, ktorému sa Bašternák postaral o luxusné bývanie. Čiže okrem politických dôvodov, prečo Fico nemôže udrieť, sú tu aj majetkové. Jednoducho, Fico v tejto kauze nemôže konať slobodne. Lebo je jej súčasťou. Len Bašternák vie, či mu Fico spláca nájomné alebo budúci majetok. Ich bytový obchod v Bonaparte je prísne dôverný.

Po tretie: Ficovi celkom vyhovuje, že v trojuholníku Bašternák-Fico-Kaliňák je dnes hlavným bojiskom práve minister Kaliňák. A nie podnikateľ Bašternák. Keď Kaliňák padne, terčom sa stane okamžite Bašternák. A zosilní sa tlak na vyšetrovanie jeho údajných daňových podvodov.
Fico sa zrejme rozhodol, že si ešte Kaliňáka podrží ako štít. Motív tohto rozhodnutia zjavne nebol politický (Smer krváca), ale čisto osobný, resp. súkromný. Majetkový. Fico už nechráni Smer, ale seba. A svojho domáceho pána z Bonaparte.

Marián Repa, komentátor denníka Pravda

Vzhľadom na informácie, ktoré minulý týždeň presakovali z prostredia Smeru, sa zdalo, že osud Roberta Kaliňáka je spečatený a je len otázkou dní, kedy rezignuje. O to prekvapivejšie bolo sobotné vyjadrenie premiéra Fica, že minister vnútra má jeho plnú dôveru.

Premiér si pravdepodobne vyhodnotil celú kauzu tak, že hoci poškodzuje dôveryhodnosť Smeru a dláždi cestu kotlebovcom, na ich voličov nebude mať zásadný vplyv. Jednoducho stavil na to, že tak ako všetky kauzy doteraz aj táto pôjde „do stratena“.

Zároveň Kaliňák, ktorý je jeho najbližším spojencom, hrá v Smere príliš dôležitú úlohu na to, aby ho obetoval. V konečnom dôsledku by to mohlo poškodiť aj jeho samotného.

A hoci preferencie Smeru kontinuálne klesajú, stále je to najsilnejší subjekt a vie, že po svojom prípadnom odchode z politiky potrebuje niekoho, komu môže dôverovať.

 

Foto: Kostolný – dennikn.sk, Leško – TASR/František Iván, Repa – FB, Choleva – FB, Daniš – aktuality.sk

Odporúčame