Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. jún 2016

Brexit: Cameron rezignuje, Škótsko opäť uvažuje o odchode z Británie

Prinášame vám reakcie na rozhodnutie Britov vystúpiť z EÚ.
Brexit: Cameron rezignuje, Škótsko opäť uvažuje o odchode z Británie
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prinášame vám reakcie na rozhodnutie Britov vystúpiť z EÚ.

15:45 Rzeczpospolita: Kremeľ môže otvárať šampanské

Poľský denník Rzeczpospolita v dnešnom komentári odmieta názory, že výsledok britského referenda povedie k väčšej sebareflexii a reformám EÚ. Tento pohľad je podľa novín mimo reality. Naopak, hrozí ešte väčšia kríza vo vnútri Únie. Komentátor Andrzej Gajcy tvrdí, že najväčší benefit z britského odchodu môže mať Rusko, ktoré už dnes hovorí o potrebe zlepšenia vzťahov s odchádzajúcou Britániou. „V Kremli môžu po včerajšom referende otvárať šampanské,“ uzatvára Gajcy.

15:30 Financial Times: Briti už odišli z EÚ dávno

Komentátor denníka Financial Times Wolfgang Münchau píše, že hoci bol sám zástancom zotrvania Veľkej Británie v Únii, súčasne sa v ňom ozýva hlas, ktorý víta odchod Britov z EÚ. Podľa Münchaua bola kampaň tábora „Remain“, ktorá stavala na strašení ekonomickými dôsledkami, intelektuálne nepoctivá. Podľa neho žiadne ekonomické modely nevedia naplánovať budúci vývoj. Napokon, argument, prečo zostať v Únii, nebol jednoducho obhájiteľný ani z iného dôvodu. Münchau dôvodí, že Briti sa rozišli s EÚ už na začiatku 90. rokov, keď si vyrokovali výnimku, vďaka ktorej sa nestali členom eurozóny. Žiaden britský premiér si nedovolil túto výnimku spochybniť, pričom neúčasťou v eurozóne sa Briti ocitli na periférii integračného procesu. V referende tak včera nešlo o hlasovanie medzi „zostať“ či „odísť“, Briti podľa komentátora hlasovali skôr medzi dvomi verziami euroskepticizmu.  

Podľa Münchaua je teraz šanca, aby Únia bez euroskeptických Britov vybudovala fiškálnu a bankovú úniu, inak je podľa neho konštrukcia eurozóny neudržateľná. Súčasne má však obavy aj z dezintegrácie a rozpadu Únie.

15:00 Anglická futbalová liga brexitom utrpí

Dalo sa čakať, že sa objavia aj prvé analýzy vplyvu brexitu na futbal. Uznávaný portál Goal.com píše, ako odchod z EÚ ovplyvní anglickú Premier League.

Najväčší problém vidia editori webmagazínu v predražení nových hráčov. Viaceré veľkokluby ako Manchester United či Chalsea sa chystajú uloviť hviezdu Juventusu Paula Pogbu. Oslabnutie libry voči euru môže podľa portálu predražiť Pogbu až o 30 miliónov libier. A z toho môže ťažiť konkurencia, napríklad taký Real Madrid, ktorý by za Francúza platil v eurách. 

14:20 František o brexite

K britskému referendu sa vyjadril aj pápež František. Výsledok je podľa neho vyjadrením vôle národa a treba zabezpečiť, aby rozhodnutie nikoho nepoškodilo.

13:55 Merkelová: Dnešný deň je zlomový moment pre Európu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyzvala na pokoj a uvážlivosť a varovala pred príliš rýchlymi a jednoduchými uzávermi. Súčasne však dodala, že to nemožno len tak zahovoriť, pretože „dnešný deň je zlomovým momentom pre Európu, je zlomovým momentom pre európsky integračný proces.“

Merkelová tiež oznámila, že v pondelok sa bude konať v Berlíne európske krízové stretnutie, na ktorom sa zúčastní prezident Európskej rady Donald Tusk, taliansky premiér Matteo Renzi a francúzsky prezident Francois Hollande.

Angela Merkel v origináli: „Es gibt nichts drumherum zu reden, der heutige Tag ist ein Einschnitt für Europa, er ist ein Einschnitt für den europäischen Einigungsprozess.“

13:25 Kto bude novým britským premiérom?

Najväčšie šance by mal mať na prvý pohľad Boris Johnson, bývalý londýnsky starosta, ktorý sa postavil do čela konzervatívnej kampane za brexit. Denník Financial Times však píše, že Johnson vôbec nemusí nahradiť Camerona. Je síce veľmi populárny medzi radovými členmi, ale medzi poslancami Konzervatívcov má svojich odporcov, navyše tým, že bol dlho v londýnskom úrade, nemá také dobré väzby v strane. Takže v tejto chvíli je všetko otvorené.

13:20 Škótske referendum je na stole

Zdá sa, že možnosť škótskeho referenda je na stole. Škótska premiérka Nicola Sturgeon vyhlásila, že táto otázka bola nastolená a ona urobí všetko preto, aby zaistili Škótsku miesto v EÚ.

13:04 Čo si o všetkom myslí Harry Potter?

Svetoznáma britská spisovateľka J.K. Rowling reaguje na výsledky referenda sklamaním: „Škótsko sa odteraz bude usilovať o nezávislosť. Cameronovým dedičstvom ostane, že rozbil dve únie. Nič z toho sa nemuselo stať.“

Časť európskych politikov neskrýva radosť nad britským referendom: Holandský populista Geert Wilders chce vyvolať referendum aj vo svojej krajine, tvrdí, že Holanďania sú ďalší na rade. Marine Le Pen nadšene zvolala „Víťazstvo slobody!“ a potvrdila, že aj jej cieľom je referendum vo Franúzsku a odchod krajiny z Únie. Na takéto referendum by však musel byť súhlas prezidenta, takže ak Le Penová budúci rok nezvíťazí v prezidentských voľbách, je takéto referendum málo pravdepodobné. 

Rovnako sa ozývajú hlasy z nemeckej AfD, ktorá je v posledných mesiacoch na vzostupe, že aj Nemci by mali hlasovať podľa britského vzoru aj s britským výsledkom. Čaká sa, čo bude hovoriť talianske Hnutie piatich hviezd komika Beppeho Grilla. Komik totiž svoje stanoviská mení, naposledy sa vyjadril, že referendum požadovať nebude. No úplne jasne sa vyjadril líder talianskej pravice Matteo Salvini z Ligy Severu: „Srdce, hlava a hrdosť zvíťazili nad klamstvami, vyhrážkami a vydieraním. Vďaka, UK, teraz je rad na nás.“

13:00 Briti by mali čo najskôr začať rokovať o odchode

Británia by mala čo najskôr odštartovať proces rokovaní s Európskou úniou o svojom odchode, aby bolo možné predísť zbytočnej neistote v rámci spoločenstva. Zhodli sa na tom predstavitelia troch hlavných inštitúcií EÚ – predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz, ku ktorým sa pripojil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina zabezpečuje rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. (TASR)

12:30 Der Spiegel: Angličania hlasovali za brexit tam, kde žijú s Poliakmi a Slovákmi

Nemecký týždenník Der Spiegel analyzoval regionálne výsledky referenda. Potvrdilo sa, že kým Londýn, kde žije nadpriemerne veľa mladých a vzdelaných ľudí, sa jasne vyslovil za zotrvanie v Únii, vo vidieckych regiónoch Anglicka, napríklad v East Anglia, kde prevažujú starší ľudia s nižšou úrovňou vzdelania, manuálne pracujúci a spodná stredná trieda, hlasovala rozhodujúca väčšina za odchod z EÚ. 

Ako ďalej píše Spiegel, práve v týchto oblastiach „pracujú od rozšírenia EÚ prisťahovalci z východoeurópskych štátov ako Poľsko a Slovensko – lacné pracovné sily, ktoré sú stále predmetom kontroverzných diskusií.“

10:20 Fico: Nie je to žiadna tragédia, ale realita

Vláda SR rešpektuje rozhodnutie britských voličov a nie je potrebné mať k nemu žiadne komentáre. Vyhlásil to dnes predseda vlády Robert Fico v reakcii na štvrtkové referendum vo Veľkej Británii, v ktorom občania rozhodli o vystúpení z EÚ. 

„Nie je to žiadna tragédia, ale realita, na ktorú musí zostávajúcich 27 krajín EÚ zareagovať rýchlo. Bola by veľká chyba, ak by reakcia 27 krajín bola taká, aká bola doterajšia politika EÚ. Obrovská časť ľudí v Európe odmieta migračnú politiku EÚ, je nespokojná s hospodárskou politikou únie. Je na nás, aby sme povedali, že zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami,“ zdôraznil Fico.

Premiér pripomenul, že na stretnutiach s významnými európskymi politikmi ponúkol ako reprezentant čoskoro predsedajúcej krajiny možnosť neformálnej diskusie o budúcnosti EÚ. „Musíme ponúknuť atraktívnejšie prístupy k témam, ktoré sú vnímané negatívne,“ povedal.

Predseda slovenskej vlády pripúšťa, že britské referendum môže vyvolať rôzne pokusy. „Budú to praktické dopady vystúpenia Británie z EÚ, a keďže prídu po 1. júli 2016, SR bude sedieť za vrchom stola, ktorý bude o týchto veciach rozhodovať. Preto očakávam obrovskú mieru zodpovednosti na vláde SR,“ povedal. 

Vláda SR nesie podľa Fica plnú zodpovednosť za slovenské predsedníctvo, preto požiadal slovenskú opozíciu, aby prestala s deštrukciou štátu, s útokmi, ktoré nemajú opodstatnenie a s obvineniami bez dôkazov. Potrebujeme zvládnuť ťažké úlohy a deštrukcia a nenávisť nevedie k ničomu,“ dodal. (TASR)

9:30  David Cameron rezignuje 

Britský premiér David Cameron oznámil, že v októbri odstúpi z funkcie po tom, ako britskí voliči v štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení krajiny z Európskej únie. 

Cameron pred londýnskym sídlom vlády na Downing Street 10 dnes tiež povedal, že o výsledku štvrtkového referenda nemožno pochybovať, ale on nie je tým „kapitánom“, ktorý bude kormidlovať loď cez ťažké rokovania s Európskou úniou.

Premiér dodal, že odstúpi v čase, keď bude mať jeho Konzervatívna strana na jeseň výročný zjazd. Dodal, že článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa proces odchodu z EÚ, musí uplatniť už nový premiér.

Britský premiér David Cameron a jeho manželka Samantha odchádzajú po vyhlásení na Downing Street 10. (Foto: TASR/AP)

9:00 Ako ďalej Škótsko a Severné Írsko? 

Schválenie vystúpenia Británie z Európskej únie vo štvrtkovom referende by mohlo vyvolať snahy o odtrhnutie sa Severného Írska.
Podľa vyjadrenia severoírskeho zákonodarcu Declana Kearneyho z nacionalistickej strany Sinn Féin, ktoré priniesla dnes stanica BBC, bude v prípade rozhodnutia väčšiny Britov o vystúpení z EÚ toto zoskupenie vyvíjať nátlak, aby sa uskutočnilo hlasovanie o zotrvaní Severného Írska v Spojenom kráľovstve alebo jeho pričlenení k susednej Írskej republike.

Kearney by totiž považoval za „úplne nedemokratické“, ak by väčšina obyvateľov Severného Írska hlasovala za zotrvanie Británie v EÚ, ale nakoniec by z nej boli „vyvlečení“, pretože by sa „zviezli“ s voličmi v Anglicku. „Sinn Féin bude naďalej tlačiť na to... aby sa hlasovalo o hranici podľa ustanovení Veľkopiatkovej dohody,“ povedal Kearney s tým, že štvrtkové referendum „hmatateľne ukáže dramatickú zmenu v politickom prostredí na severe“.

Podobne sa vyjadrujú aj politici v Škótsku, kde vo všetkých volebných obvodoch hlasovala väčšina proti vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ. Zákonodarca Patrick Harvie zo strany Škótski zelení, ktorá počas referenda v roku 2014 podporila nezávislosť Škótska, povedal, že „nečestná, manipulatívna a občas aj vyložene rasistická kampaň za brexit“ bola úspešná v Anglicku, ale nie v Škótsku. Šéfka škótskej vlády Nicola Sturgeonová vyhlásila, že výsledky hlasovania jasne ukázali, že „Škóti vidia svoju budúcnosť ako súčasť EÚ“. ( TASR)

8:45 Je to oficiálne

Volebná komisia Spojeného kráľovstva po sčítaní všetkých hlasov oficiálne potvrdila, že britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie.

Za brexit hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 percenta. Účasť dosiahla 72,2 percenta.

7:00 Aj Holandsko?

Holandský politik a odporca EÚ Geert Wilders privítal výsledky zvolaním: „Hurrah for the British!“ Wilders sa ďalej vyjadril, že na rade sú teraz Holanďania, ktorí by mali tiež zorganizovať referendum o svojom členstve v EÚ.

Doplnenie regionálnych výsledkov: Za zotrvanie v Únii hlasovalo v celom Londýne až 60 percent obyvateľov, rovnako hlasovalo 62 percent Škótov, aj 55 percent Severných Írov. Hlasy z Anglicka to však prevážili v prospech brexitu.

Inzercia

Jasné škótske „áno EÚ“ môže znamenať, že v blízkom čase sa opäť uskutoční referendum o zotrvaní Škótska vo Veľkej Británii.  

Už chýbajú výsledky len z niekoľkých obvodov, za odchod z Británie hlasovalo 17 miliónov Britov, 16 miliónov chcelo zotrvať.

 

6:00 piatok: Británia odchádza z EÚ

52 percent Britov hlasovalo vo včerajšom referende za odchod z Európskej únie. Pri 72-percentnej účasti vyše 16 miliónov Britov rozhodlo, že ich krajina opustí po vyše 40 rokoch európsky integračný projekt.

Ešte nie sú spracované výsledky zo všetkých volebných obvodoch, ale už je isté, že na celkovom obraze sa nič nezmení. Hoci v City of London (ležiacom v centre Londýna) hlasovalo až 75 percent miestnych Londýnčanov za zotrvanie v Únii, mnohé regióny sa jasne vyslovili za brexit.

Čelní predstavitelia Konzervatívnej strany vyzývajú Davida Camerona, aby zotrval na čele vlády aj napriek opačnému výsledku, než aký si v historickom referende želal. Je však otázne, či Cameron za takýchto okolností môže pokračovať. Vládu totiž čakajú rokovania o vystúpení z EÚ, pričom britský premiér v kampani tvrdil, že takýto krok by Británii veľmi uškodil. 

 

23:55 štvrtok: zástancovia brexitu porazení?

Vo Veľkej Británii sa pred hodinou zatvorili volebné miestnosti, zatiaľ môžu byť väčšími optimistami zástancovia zotrvania Veľkej Británie v EÚ. V Británii sa síce v súvislosti s referendom o brexite nerobili žiadne exit polly, keďže prieskumné agentúry si vzhľadom na chýbajúce skúsenosti netrúfali prognózovať výsledok (naposledy bolo totiž podobné referendum pred 40 rokmi).

Agentúra YouGov však spravila aspoň posledný rýchly prieskum. Podľa neho 52 percent Britov dnes hlasovalo za zotrvanie v EÚ, 48 percent za brexit. Zástancami členstva sú najmä mladí Briti, až 75 percent respondentov vo vekovej skupine 18-24 rokov podporuje zotrvanie. Naopak, 61 percent ľudí nad 65 rokov je za brexit. Experti však upozorňujú, že tieto čísla z prieskumu sú len orientačné a nad ránom sa môže ukázať, že skutočný pomer hlasov medzi oboma tábormi je presne opačný. 

Nigel Farage, známy vodca euroskeptickej strany UKIP, pre stanicu Sky News s ľútosťou vyhlásil, že to vyzerá na víťazstvo tábora „Remain“, teda zástancov britského členstva v EÚ. Faragov pesimizmus vyplýva zrejme nielen z prieskumu YouGov, ale aj z vysokej účasti voličov na referende, ktorá tiež favorizuje víťazstvo „Remain“.   

 

Prečo Cameron vyhlásil referendum, čo si o prípadnom brexite myslí európska tlač

Keď David Cameron pred tromi rokmi prisľúbil konanie referenda o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii, chcel vyjsť v ústrety táboru euroskeptikov, ktorí začali byť výrazným krídlom v jeho vlastnej strane. No hlučná eurospektická sila sa sformovala aj mimo tradičných politických strán a otriasla aj politickou mapou. Najviac na úkor Cameronovej Konzervatívnej strany.

Cameron preto vytiahol hlasovanie o odchode z Únie ako návnadu. Sľúbil ho však až do ďalšieho volebného obdobia, teda pod podmienkou, že jeho strana opäť vyhrá voľby, resp. bude vládnou silou. Podarilo sa, voľby vyhral. A tak vyhlásil referendum na jún 2016.

Ešte minulý tok to vyzeralo, že konaním referenda len splní svoj sľub a život pôjde ďalej ako predtým. V priemeroch prieskumov zástancovia väčšinou viedli, väčšinou so slušnou rezervou. No od jari je situácia úplne nevyspytateľná. V marci prieskumy prvý raz hovorili o pomere síl pol na pol, v máji a júni dokonca v niektorých prieskumoch prevážili zástancovia exitu. Výsledky prieskumov zverejnené tento týždeň hovorili o úplne vyrovnanej situácii.

 

S historickým referendom sa pohrali britské aj svetové denníky.

„Čím chceme byť?“ pýta sa denník The Guardian na titulke a dodáva, že britský národ dnes rozhoduje po najtvrdšej politickej kampani súčasnosti. The Guardian vyjadril svoj názor na brexit vo svojom názve, keď farebne odlíšil písmená I a N.

Graficky elegantná obálka The Daily Telegraphu hlása: „Nadišiel čas. Dnes prevezmete kontrolu nad Európou.“

Daily Mail píše zase o štyroch veľkých klamstvách EÚ.

Ďalší tabloid Daily Mirror varuje pred „skokom do temnoty“ a vyzýva čitateľov, aby hlasovali za zotrvanie v Únii.

Bulvár The Sun podporuje odchod titulkom „Deň nezávislosti“. „Dnes môžete vyslobodiť Britániu z pazúrov EÚ,“ píše.

Zaujímavé poňatie brexitu priniesol na dnešnej obálke nemecký bulvár Bild. Ten napísal, že ak Británia zostane v EÚ, tak Bild uzná kontroverzný gól z finále Majstrovstiev sveta 1966, keď Anglicko vyhralo nad Západným Nemeckom.

Talianske noviny Corriere della Sera na dnešnej obálke uviedli, že odkaz Európy je jasný: Ak Londýn odíde, nebude sa s ním rátať.La Repubblica zase píše o najdlhšom dni Európy. 

 

Nemci: Briti, neodchádzajte, potrebujeme vás!

Prečítali sme si zaujímavé texty, ktoré v posledných dňoch vyšli v európskej tlači.

Taliansky denník Il Sole 24 Ore (niečo ako talianska verzia Financial Times) má z brexitu obavu. Pre komentátora Carla Bastatina je britské referendum smutnou lekciou, ako dokáže národná rétorika ľahko zosurovieť, keď sa celá zameria iba na rozlíšenie toho, čo je vnútri hraníc, a toho, čo je vonku. Podľa komentátora brexit Britániu poškodí a môže uvrhnúť do dlhodobejšej recesie, keďže Británia vyváža do EÚ 50 percent tovarov a 35 percent svojich služieb.

Hoci je Európa vďaka centrálnym bankám pripravená na eventuálny finančný šok, Bastatin pochybuje o tom, či sú na to pripravené aj európske inštitúcie. Autor formuluje aj typicky taliansku výhradu: problém dnešnej EÚ je v tom, že ju mnohí vnímajú ako hierarchickú štruktúru, ktorá funguje na povel Berlína. To treba zmeniť a ponúknuť formu transparentnejšieho intergačného projektu, v ktorom jednotlivé štáty rovnovážne zdieľajú suverenitu.

Taliani inak prípadný odchod Britov veľmi neprežívajú. Týždenník Panorama spokojne cituje z prieskumu, podľa ktorého by sa brexit ekonomicky najmenej dotkol práve Talianov a Rakúšanov, kým oveľa viac by trápil Írov, Malťanov, ale aj Španielov. Týždenník však pripomína, že brexit môže mať závažné politické dosahy, pretože dve najsilnejšie opozičné strany, Hnutie piatich hviezd komika Beppeho Grilla aj Salviniho Liga Severu, si z britského odchodu vezmú inšpiráciu.

Naopak, Nemci brexit intenzívne riešia, Der Spiegel vyšiel pred dvomi týždňami v dvojjazyčnej nemecko-anglickej mutácii a s titulkou: Prosím, neodchádzajte! (a podtitulkom Prečo potrebujeme Britov). Podľa Spieglu by bolo britské vystúpenie doslova hlúpe, pretože by ním stratili samotní Briti, ktorí už dávno nie sú svetovou veľmocou. Ale stratila by aj EÚ. Týždenník volí dramatické slová: podľa neho dnes ide o všetko, o budúcnosť mierového projektu, o konkurencieschopnosť Európy, o stabilitu Západu: „Potrebujeme Britov, pretože patria k Európe, bez nich je Únia európskych národov nezmyselná a stratená.“

Spiegel pripája aj nemecké vyznanie: „Briti sú nám bližší než Portugalčania alebo Chorváti, zdieľame ich skepsu voči štátnemu plytvaniu, zdieľame aj ich frustráciu z EÚ. Len s Britmi môžeme vylepšiť Európsku úniu a priviesť ju do novej budúcnosti.“

Frankfurter Allgemeine Zeitung uverejnil hosťovský komentár britského historika Nialla Fergusona, podľa ktorého je poučenie z dejín jasné: Briti musia zostať v Únii. Ferguson si je istý, že keby mali dnes volebné právo iba britskí historici, jasná väčšina by sa vyslovila za zotrvanie. Ak sa ho niekto opýta, čo nás majú čo historici poučovať o súčasných problémoch, Ferguson má zreteľnú odpoveď: dejiny skúmame preto, aby sme lepšie rozumeli situáciám, v ktorých máme dnes konať. Podľa Fergusona nemôže nikto spochybniť, že európska integrácia ukončila stovky rokov trvajúci nemecko-francúzsky konflikt a navždy vyriešila nemeckú otázku. „Existuje niekto, kto tvrdí, že Európa by bola bez európskej integrácie stabilnejšia? Ak nie, potom máme záväzok zachrániť EÚ pred rozpustením.“

Americký časopis Foreign Affairs zas uverejnil text Prosím odíďte. Jeho autor Camille Pecastaing, ktorý pôsobí na Stanfordovej universite, tvrdí, že brexit by bol pre Európu prínosom.

Dokonca píše, že vystúpenie Británie môže byť pre Európu najlepšou vecou, ktorá sa jej prihodí od pádu berlínskeho múru. Podľa autora grécka kríza ukázala, že jedinou možnou cestou pre Európu je väčšia federalizácia, pretože monetárne rozhodnutia súvisiace s eurom musia ísť ruka v ruke s fiškálnymi politikami, ktoré budú schvaľované na úrovni Únie.

Šanca uskutočniť projekt väčšej politickej integrácie EÚ, ktorý Británia odmieta, je podľa Pecastainga oveľa väčším benefitom ako krátkodobé nevýhody vyplývajúce z jej odchodu z Únie.  

Odporúčame