Maďarič verzus Danko. SNS ide po voličoch Smeru

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Maďarič verzus Danko. SNS ide po voličoch Smeru

Vládna koalícia má popri Robertovi Kaliňákovi a rozpadajúcej sa Sieti ďalší problém. Spor medzi Andrejom Dankom a Markom Maďaričom.

Vecnou stránkou tohto sporu je snaha ministra kultúry posilniť financovanie RTVS prostredníctvom zvýšenia koncesionárskych poplatkov. Tento jeho zámer však naráža na odpor SNS. Jej predseda ministrovi pomerne arogantne odkázal, že sa o tejto téme bude baviť len s predsedami koaličných strán.

Rezort kultúry na to dnes prostredníctvom svojho hovorcu reagoval tiež pomerne ostrým tónom. Takéto Dankove vyhlásenia vraj môžu znamenať vyjadrenie nedôvery ministrovi Markovi Maďaričovi, ktorý má túto agendu vo svojej pôsobnosti.

Spor medzi Dankom a Maďaričom má dve roviny. Osobnú a politickú. Predseda SNS je presvedčený, že Maďarič, mimochodom predstaviteľ národneho krídla v Smere, sa pred voľbami snažil o to, aby ho verejnoprávne médiá čo najviac ignorovali. V hre o koncesionárske poplatky ide teda tak trochu aj o osobnú pomstu.

Ale nielen o ňu. Spor má aj silný politický rozmer. SNS cíti, že Smer má svoje hviezdne časy už za sebou a v dôsledku opotrebovania, ale aj káuz typu Bašternák, bude strácať veľký počet voličov. Tí sa logicky nepresunú ani k Matovičovi, ani k Sulíkovi, ale pre veľkú časť z nich bude prirodzenou voľbou SNS. Tento trend nakoniec naznačuje aj aktuálny prieskum agentúry Focus, v ktorom Smer mierne poklesol a SNS preferenčne narástla.

Andrej Danko si to, samozrejme, uvedomuje a bude robiť všetko preto, aby takémuto vývoju čo najviac pomohol. Využije každú vhodnú príležitosť, aby sa voči Smeru vyhranil, nebude sa báť riskovať aj nejaký ten konflikt a bude skúšať, ako ďaleko sa s touto taktikou dá zájsť.

Dnešné Maďaričovo vyhlásenie je de facto apelom na Roberta Fica, aby sa do sporu vložil a svojho ministra podržal. Premiér však len ťažko zvládne viesť bitky na viacerých frontoch. Brániť Kaliňáka proti médiám a opozícii, na čo potrebuje podporu koaličných partnerov a zároveň bojovať vnútrokoaličný zápas so SNS o rešpekt pre svojho ministra. Hoci ten roky patrí k jeho najbližším ľuďom.

Naplno sa tak ukazuje politická „toxickosť“ ďalšieho zotrvania Roberta Kaliňáka vo vláde. Ficovi to zväzuje ruky vo vnútri koalície a Andrejovi Dankovi pomáha uskutočňovať jeho politický plán. Nespokojnosť voličov Smeru bude rásť a ich prvou alternatívou bude SNS.

Všetci sa ešte pamätáme, ako sa Smeru podarilo doslova vysať voličov HZDS a Slotovej SNS. Nikde nie je napísané, že niečo podobné sa nemôže zopakovať. Tentokrát v obrátenom garde.

Foto: Pavel Neubauer

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo