ZAHRANIČIE: Boj o kresťanského voliča

Tak ako u nás, aj v Británii sa pomaly schyľuje k voľbám. Posledné prieskumy napovedajú, že medzi opozičnými konzervatívcami a vládnucimi labouristami to bude tesné. Ak chcú labouristi vyhrať, musia zabojovať o kresťanského voliča.

Konzervatívna strana Davida Camerona mala pred niekoľkými mesiacmi v prieskumoch pohodlný náskok. Nepochybovalo sa o tom, že po dlhšej odmlke na premiérske kreslo zasadne konzervatívec. No posledné prieskumy preferencií ukázali, že medzi konzervatívcami a labouristami je to čoraz tesnejšie.

Osempercentný rozdiel medzi rivalmi naznačuje tuhý boj a voľby sú už v máji. Do predvolebnej stratégie oboch strán zasiahnu aj religiózne témy. Naznačil to labourista Jim Murphy, ktorý je v súčasnej vláde ministrom pre Škótsko. Podľa neho hlasy veriacich tento rok rozhodnú voľby. Cameron už preto stihol vyhlásiť, že ak budú vládnuť konzervatívci, zvýši sa počet náboženských škôl.

Podpora kresťanov otázna

Na to, či môže viera ovplyvniť výsledok britských volieb, reagoval think-tank Theos, ktorý si nechal na túto tému spraviť prieskum. Vyplynulo z neho niekoľko zaujímavých čísiel. Labouristi sa môžu tešiť pomerne širokej podpore moslimskej obce a to aj napriek tomu, že stáli za vojenskou ofenzívou na moslimský Irak. Takmer 57 percent moslimov zvažuje, že bude voliť túto stranu. Ako dôvod uvádzajú, že Labouristická strana je voči islamu priateľská. Naopak s podporou moslimov nemôžu rátať konzervatívci, kde si iba desať percent ľudí myslí, že práve oni sú tolerantní k islamu.

Otázna je však podpora kresťanov. V dôveryhodnosti u kresťanov zvíťazila Konzervatívna strana, no s jednopercentným odstupom za ňou skončili labouristi. Pritom iba 40 percent kresťanov by volilo konzervatívcov. Pred piatimi rokmi u nábožensky založených ľudí zvíťazili labouristi s deväť percentným náskokom pred konzervatívcami.

Očakávajú stanovisko Cirkvi

Dnes by radi tento výsledok zopakovali. Preto Murphy nezabudol pripomenúť, že labouristi najlepšie reprezentujú veriacich ľudí. Do hry o kresťanského voliča však môžu vstúpiť cirkevní hodnostári. Jeden z nich, škótsky kardinál Keith O'Brien, stihol spochybniť Murphyho slová. „Usvedčili sme túto vládu, že systematicky a neúnavne podkopáva hodnotu tradičnej rodiny. Spomenul som to aj premiérovi Gordonovi Brownovi, keď sme sa stretli v roku 2008 a odvtedy som nevidel žiadny návrh, ktorý by veci zmenil,“ povedal pre BBC. Mal pri tom na mysli benevolentnú politiku vlády voči registrovaným partnerstvám, ktoré majú zákonom povolenú adopciu detí, či rovnaké práva ako prirodzená rodina. Usmernenia zo strany cirkevných predstaviteľov ľudia očakávajú. Podľa spomínaného prieskumu až 64 percent očakáva jasné stanovisko Cirkvi.

V Amerike kresťania rozhodli

Príkladom toho, že veriaci ľudia dokážu na základe svojho presvedčenia zamiešať volebné výsledky, sú USA. V prezidentských voľbách v roku 2004 sa významnou mierou pričinili o opätovné zvolenie Geogra Busha za prezidenta. Autor John Clifford Green vo svojej knihe Faith factor (Faktor viery) vysvetľuje, že volebné tímy kandidátov (G. Busha a J. Kerryho) využívali masové náboženské výzvy na mobilizovanie voličov. Znovuzvolenie Busha vtedy prinieslo rozčarovanie a novinári nazvali veriacich ľudí fundamentalistami. Nábožensky založení ľudia sa vo voľbách rozhodovali na základe morálnych hodnôt. „Toto zistenie nás privádza k záveru, že prezident Bush vyhral, pretože zastával konzervatívne postoje k otázke potratu a homosexuálnych manželstiev,“ píše vo svojej knihe Green.

V máji uvidíme, či sa podľa rovnakých hodnôt rozhodnú Angličania. A v júni sa dozvieme, ako sú na tom kresťanskí voliči na Slovensku.

Marek Mačica
Foto: Flickr.com/Andrew Parsons(titulka), Flickr.com/Paul Toeman a churchtimes.co.uk

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo