MediaPub: 3D šialenstvo pokračuje. Šibe aj novinám


Trojrozmer im všetkým velí, jeho ruka krutá
Privolá ich do jedného a v čiernej telke spúta
V zemi Murdoch, kde vládne 3D zlom.

Začali to filmy, vyskúšať si to chcú aj televízie a pridali sa aj noviny. Inak povedané, keď mánia, tak poriadna.

V tomto čase svetové mediálne firmy informujú o tom, ako sa im (ne)darilo v minulom roku. Ten poznačila kríza, mali tak menej peňazí z reklamy, museli prepúšťať a podobne. Napriek tomu sa nájdu firmy, ktoré sa púšťajú do drahých investícií a vyvíjajú nové technológie.

Už v apríli spustí britská platená stanica Sky nový kanál, ktorý bude vysielať v 3D obraze. Nebude to síce lacné, no pôjde o svetové prvenstvo. Darmo, Murdoch je Murdoch a kríza mu nesmie stáť v ceste novým možnostiam. V Británii si už nový spôsob sledovania TV vyskúšali. Futbalové derby v 3D obraze medzi Arsenalom a Manchesterom pustila Sky v januári vo vybraných puboch. Rovnakú „namotávku“ predvedú aj Nemci. V troch rozmeroch budú môcť sledovať niektorí mníchovskí diváci zápas medzi Bayer Leverkusen a Hamburger SV už túto nedeľu. Ako inak, na Murdochovej televízii Sky Deutschland.

K téme:
Ako funguje 3D vysielanie Zdieľať

Samozrejme, v tesnom závese za Britmi je v 3D vysielaní Amerika. Deň D nastane pre novú technológiu počas futbalových Majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike. Športová stanica ESPN prinesie v 3D otvárací zápas medzi Mexikom a domácim tímom. Zahanbiť sa nedajú ani v krajine Asterixa a Obelixa. Do konca roka spustí 3D kanál aj francúzsky Canal+.

Televízie v 3D veria najmä pre úspech trojdimenzionálnych filmov. No pozerať športový prenos v obývačke v troch rozmeroch nie je lacné ani pre divákov. 3D kanály budú pravdepodobne za poplatok. Na sledovanie 3D televízie potrebujete okrem polarizačných okuliarov (čo je detail) televízor, ktorý 3D technológiu podporuje. Prvé prístroje sa dostávajú von z fabrík práve v týchto týždňoch. Panasonic už oznámil, že jeho „3D telka“ bude stáť 2 900 dolárov (2 100 eur).

A aby 3D šialenstva nebolo málo, pridali sa aj noviny. V Belgicku vyšiel tento týždeň bulvár La Derniere Heure spolu s papierovými 3D okuliarami. Fotky v novinách sú vytlačené tak, aby sa premietali do priestoru. „Počúvame o 3D kine, televízii a hrách, tak sme prijali túto výzvu,“ vysvetľuje šéfredaktor novín. Dodal, že 3D vydanie bolo len testom, nie trvalým plánom. Ešte že tak.

U nás, v doline menom Slovensko, sa televízie boria ešte len s HD technológiou a formátom 16:9. Takže, ak chcete 3D obraz, ponúkajú sa zatiaľ iné alternatívy. Napríklad výlet do slovenskej prírody, kde uvidíte všetko v tých správnych rozmeroch a farbách.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách. Raz zľahka, inokedy vážnejšie.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo