Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

Británia: Bývalá šéfka konzervatívcov Warsiová zmenila postoj ohľadom referenda

Bývalá predsedníčka britskej Konzervatívnej strany Sayeeda Warsiová zmenila postoj ohľadom referenda o zotrvaní krajiny v EÚ, obviňujúc tábor, ktorý bojuje za odchod, z podnecovania nenávisti a xenofóbie.

Warsiová, ktorá patrí k najvýznamnejším moslimským politikom v Británii, dnes povedala, že v kampani za brexit - vystúpenie Británie z únie - celkom zanikli umiernené hlasy.

Politička podľa agentúry AP povedala, že k rozhodnutiu ju viedol plagát, na ktorom sa valí do Európy dav migrantov. Na plagáte je veľký nápis "breaking point" (bod zlomu) a menším písmom - EÚ nás všetkých sklamala. Vedľa je zaškrtnuté okienko z referenda - Opustiť Európsku úniu.

Warsiová pre stanicu BBC uviedla, že "tento typ postrkovania a xenofóbnej rasistickej kampane môže byť politicky bystrý alebo užitočný v krátkodobom pláne, ale v dlhodobom pláne komunitám škodí."

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond bude vyvíjať tlak na svojich partnerov v EÚ, aby rýchlo uplatnili ústupky vyjednané Britániou v prípade, že sa tá v referende rozhodne proti brexitu.

Hammond dnes v Luxemburgu pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí EÚ povedal, že Briti "budú očakávať urýchlené a komplexné uplatnenie balíčka dojednaného vo februári", ak sa rozhodnú zostať v EÚ.

Premiér David Cameron vyjednal vo februári pre Britániu rad ústupkov týkajúcich sa imigrácie, eura a zotrvania v čoraz užšej únii, dúfajúc, že tým presvedčí Britov, aby hlasovali za zotrvanie v EÚ.

Brusel musí podľa Hammonda "ubezpečiť ľudí, že EÚ pracuje pre všetkých svojich občanov... a rieši obavy bežných ľudí". Predseda Európskej rady Donald Tusk sľúbil, že ústupky budú uvedené do praxe "do jedného roka".

Inzercia

Odporúčame

V prípade brexitu bude Francúzsko na summite EÚ nekompromisné

V prípade brexitu bude Francúzsko na summite EÚ nekompromisné

Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron vyhlásil, že Európska únia musí byť rozhodná voči Spojenému kráľovstvu, ak sa táto krajina rozhodne odísť z únie. Uviedla to tlačová agentúra Belga s odkazom na ministrov rozhovor pre francúzsky denník Le Monde.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.