Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

V prípade brexitu bude Francúzsko na summite EÚ nekompromisné

Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron vyhlásil, že Európska únia musí byť rozhodná voči Spojenému kráľovstvu, ak sa táto krajina rozhodne odísť z únie. Uviedla to tlačová agentúra Belga s odkazom na ministrov rozhovor pre francúzsky denník Le Monde.

Macron v tejto súvislosti dodal, že v prípade, ak štvrtkové referendum o zotrvaní Británie v EÚ dopadne v prospech brexitu, Francúzsko zaujme počas summitu EÚ v dňoch 28. a 29. júna voči Londýnu nekompromisný postoj. Výsledky britského referenda budú jednou z hlavných tém rokovaní premiérov a prezidentov štátov EÚ.
      

"Buď sme vnútri, alebo sme vonku. Európska rada by mala dať Britom ultimátum, aby vyjadrili svoje zámery, a francúzsky prezident bude v tomto smere veľmi jasný," uviedol Macron pre Le Monde.
      

Prezident Francúzska Francois Hollande už začiatkom marca - v rámci britsko-francúzskeho summitu - upozornil Britov, že prípadný brexit by mal vážny politický vplyv na vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. A to vrátane negatívneho účinku na dohodu, vďaka ktorej Británia vracia späť do Francúzska nelegálnych migrantov, ktorým sa podarí dostať cez Lamanšský kanál z prístavu v Calais.
      

Minister Macron okrem toho upozornil aj na ekonomickú rovinu brexitu, keď skonštatoval, že ak si chcú Briti zachovať prístup na jednotný európsky trh, budú musieť prispievať do rozpočtu EÚ - podobne, ako to robia napríklad Nórsko a Švajčiarsko, ktoré sú členmi Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). V prípade, že to Londýn odmietne, podľa Macrona to bude "totálny odchod" z únie.
      

Aj v prípade, že britskí voliči v referende odmietnu brexit, francúzsky minister hospodárstva sa domnieva, že osobitné vzťahy, ktoré britský premiér David Cameron dohodol vo februári na mimoriadnom summite EÚ, by mali zostať aj naďalej v rovine výnimočnosti, aby sa zabránilo "kontaminácii" podobných osobitných požiadaviek zo strany iných členských štátov EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Meteorológovia varujú pred búrkami na celom Slovensku

Meteorológovia varujú pred búrkami na celom Slovensku

Meteorológovia aj dnes varujú pred búrkami na celom Slovensku. Môžu byť s nimi spojené krátkodobé intenzívne lejaky, pri ktorých úhrny dosiahnu 20 až 40 milimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.