Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

Irán zmarili dosiaľ "najväčšiu teroristickú hrozbu" voči hlavnému mestu Teherán

Iránske úrady zamedzili "najväčšiemu teroristickému útoku", aký bol kedy namierený proti hlavnému mestu Teherán. Oznámila to dnes iránska štátna televízna stanica, ktorú cituje agentúra AP.

Televízne správy citovali ministerstvo informácií a bezpečnosti Iránu (VEVAK), podľa ktorého bolo zatknutých niekoľko podozrivých ľudí. Tí plánovali v metropole a ďalších provinciách uskutočniť bombové útoky.
      

Príslušné orgány zhabali počas záťahu nálože a muníciu. Správy TV však nešpecifikovali, o aké osoby ide. Nazvali ich však hanlivým výrazom "takfírí", ktorým sa v arabčine i perzských jazykoch označujú "odpadlíci od viery".
      

Výraz takfír v islame znamená prax exkomunikácie osoby označenej iným moslimom za odpadlíka. Sunniti za odpadlíkov považujú šiitov a šiiti zasa sunnitov.
      

Iránske oficiálne miesta často označujú zmieneným výrazom stúpencov sunnitskej militantnej skupiny Islamský štát (IS); či išlo o džihádistov z tejto organizácie aj v tomto prípade, však podľa AP nie je zatiaľ jasné.
      

Irán ako šiitská veľmoc pomáha sýrskej aj irackej vláde v boji proti extrémistom zo samozvaného Islamského štátu. Teherán už skôr varoval pred možnými útokmi militantov na iránskom území, kde podobné aktivity takmer neboli zaznamenané od islamskej revolúcie v roku 1979.

Inzercia

Odporúčame

Meteorológovia varujú pred búrkami na celom Slovensku

Meteorológovia varujú pred búrkami na celom Slovensku

Meteorológovia aj dnes varujú pred búrkami na celom Slovensku. Môžu byť s nimi spojené krátkodobé intenzívne lejaky, pri ktorých úhrny dosiahnu 20 až 40 milimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa.

Hodgson proti SR vraj so šiestimi zmenami, posadí aj Rooneyho

Hodgson proti SR vraj so šiestimi zmenami, posadí aj Rooneyho

Tréner anglickej futbalovej reprezentácie Roy Hodgson ide pred záverečným zápasom v B-skupine EURO 2016 proti Slovensku (v pondelok 20. júna o 21.00 h v Saint-Étienne) do najvyššieho rizika. Podľa britských médií urobí v zostave až šesť zmien v porovnaní s jedenástkou, ktorá štartovala v predchádzajúcom dueli s Walesom (2:1). Prekvapujúco by mal v základe chýbať aj kapitán Wayne Rooney.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.