Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

Putin zvažuje predaj časti z podielu vo firme Rosnefť Číne a Indii

Ruský prezident Vladimir Putin zvažuje predaj časti z podielu v štátnej ropnej firme Rosnefť investorom z Číny a Indie. Putinovi sa totiž nedarí dosiahnuť záväzky v oblasti vládnych výdavkov a o necelé dva roky by sa chcel vo voľbách znova uchádzať o post prezidenta. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Rusko hľadá kupcov na 19,5-% podiel v ropnej firme Rosnefť, ktorá je "korunným klenotom" jeho hospodárstva. Moskva preferuje spoločnú dohodu s oboma rýchlo sa rozvíjajúcimi ázijskými štátmi, ktoré patria medzi významných svetových spotrebiteľov ropy. Práve Čína a India sú "motorom" rastu globálneho dopytu po energiách.
      

Predstavitelia Ruska podľa nemenovaných zdrojov odhadujú, že získajú minimálne 700 miliárd rubľov (9,55 miliardy eur) z predaja podielu v štátnej ropnej firme, čo bude nový ruský privatizačný rekord.
      

Dotiahnutie dvoch z trojice najväčších ázijských ekonomík do firmy Rosnefť, ktorá ťaží viac ropy ako americký koncern Exxon Mobil, pomôže Putinovi zaplátať diery v rozpočte. Zároveň posilní svoje geopolitické postavenie v čase, keď sú vzťahy Ruska s USA a Európskou úniou najhoršie od studenej vojny pre prístup Moskvy ku konfliktom na Ukrajine a v Sýrii.
      

Čína a India verejne prejavili záujem o podiel v Rosnefti. To by im umožnilo vstúpiť do kľúčového sektora v Rusku, ktoré je najväčším svetovým exportérom energií. Ale ani jedna zo zúčastnených strán neuviedla, či uvažuje o spoločnej dohode.
      

Rusko pred pár rokmi zmenilo svoju stratégiu v oblasti energetiky a rozhodlo sa zamerať na trhy v Ázii po tom, ako Západ uvalil na Moskvu sankcie za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Moskva však doteraz iba zvyšovala vývoz ropy a plynu do Číny.
      

Inzercia

Vláda v Pekingu v uplynulej dekáde poskytla ruským energetickým firmám, vrátane Rosnefti, vyše 100 miliárd USD (88,86 miliardy eur) vo forme úverov a predplatného za dodávky.
      

Export ruskej ropy do Indie bol doposiaľ minimálny, ale situácia sa začína meniť. Čína spomaľuje a India sa stáva jednou z najrýchlejšie rastúcich svetových ekonomík.
      

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpovedá, že India spotrebuje tento rok 4,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Predbehne tak Japonsko, ktoré vlani spotrebovalo 4,1 milióna barelov ropy denne. A do roku 2040 stúpne spotreba ropy v Indii na 6 miliónov barelov/deň, čo je viac ako 4,8 milióna barelov ropy denne v Číne.
      

Minulý mesiac sa najväčšia indická ropná firma ONGC dohodla s firmou Rosnefť na kúpe 15-% podielu v ropnom poli Vankor za 1,27 miliardy USD. Na ekonomickom fóre v Petrohrade minulý týždeň Rosnefť súhlasila s predajom ďalších 23,9 % v tomto projekte trojici indických friem: Oil India Ltd., Indian Oil Corp. a Bharat PetroResources Ltd. Hodnota kontraktov nie je známa, ale dva zdroje blízke rokovaniam oceňujú transakciu na 2,02 miliardy USD.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.