Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. 06. 2016, 09:20

Kam až padne Smer? Pod 20 percent? Pod 15 percent?

Včerajšia politická diskusia na RTVS ukázala, ako vyzerá vojna v meste. Veľa streľby zblízka aj veľa obetí.
Kam až padne Smer? Pod 20 percent? Pod 15 percent?

Ale ukázala ešte niečo. V diskusii nebol žiadny predseda strany, Radoslav Procházka odpustí. Minister Kaliňák sa bránil zoči-voči politickým dvojkám: poslancom Rajtárovi a Milanovi Krajniakovi. Predsedovia sa pripravujú na väčšiu bitku.

Tou sa postupne stáva budúcnosť Smeru.

Celá kauza je prepojená aj na osobu premiéra Fica, ktorý býva v byte, ktorý ho spája s pánom Bašternákom. Daniel Lipšic špekuluje o možných dôsledkoch prepojenia Bašternák-Fico, keď tvrdí, že Bašternák môže byť v celom iba bielym koňom a Robert Fico reálnym vlastníkom nehnuteľnosti. Igor Matovič tiež spája celú kauzu s premiérom, keď tvrdí, že ak Robert Fico svojho ministra neodvolá, parlament bude vyslovovať nedôveru premiérovi.

Inými slovami, celá kauza sa stáva kauzou ohrozujúcou Smer a Robert Kaliňák so sebou sťahuje aj svojich ďalších politických partnerov a celú stranu. Ak totiž platia Glváčove slová, že za Kaliňákom stoja, tak potom s ním musia byť pripravení aj padať. Politicky v prvom rade, ale niektorí aj trestnoprávne. Mohli by sme sa aj spýtať, či odchod bývalého ministra Počiatka nemožno začať považovať za politický útek.

Povedané priamo, opozícii tento stav môže začať vyhovovať: Čím menej akcieschopný bude Robert Fico, tým slabší bude po celej kauze Smer. Otázkou je, kam až môže padnúť. Ale keďže Smer bol dlhodobo založený na popularite Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, straty budú vysoké. A čím viac sa Robert Fico bude zastávať Roberta Kaliňáka a čím viac sa ukáže, koľko ich toho spája, tým viac to bude platiť.

Omnoho ťažšou a pre budúcnosť krajiny nepríjemnejšou otázkou je, kto z toho bude ťažiť.

 

Foto: Michal Svítok/TASR

Odporúčame

Obchodník

Obchodník

U žiadneho politika nebol väčší rozdiel medzi imidžom a realitou ako u Bélu Bugára. A tomu je koniec.

Kaliňákov bod zlomu

Kaliňákov bod zlomu

Hoci ho neodvolali, je dnes najzraniteľnejší, aký kedy bol. A do volieb ešte pár silných úderov príde. Pavol Paška si prešiel niečím podobným.