Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

Ak by Británia vystúpila z EÚ, bola by "zbabelcom", povedal Cameron

"Nechcem, aby niekto hlasoval v referende na základe toho, že Turecko vstupuje (do EÚ), pretože sa to nedeje," konštatoval britský premiér.

Britský premiér David Cameron vyzval v nedeľu občanov Spojeného kráľovstva, aby nehlasovali v referende o členstve v Európske únii na základe "úplne nepravdivých" tvrdení stúpencov brexitu. Cameron povedal, že ak by Británia vystúpila z EÚ, bola by "zbabelcom". Takto sa vyjadril v debatnej relácii spravodajskej stanice BBC Question Time.

Briti budú hlasovať o členstve svojej krajiny v EÚ vo štvrtok 23. júna. Stúpenci odchodu z únie tvrdia, že členstvo Turecka v EÚ by mohlo viesť k prudkému nárastu migrácie do Británie na základe pravidiel o voľnom pohybe osôb.

Podľa Camerona je však spor o tureckom členstve v EÚ "najväčšou falošnou stopou v celej tejto diskusii o referende".

"Nechcem, aby niekto hlasoval v referende na základe toho, že Turecko vstupuje (do EÚ), pretože sa to nedeje," konštatoval britský premiér. Aj v máji povedal, že vstup Turecka nie je v blízkej budúcnosti "ani trocha" pravdepodobný, pričom Británia môže jeho prijatie vetovať.

Ďalšie tvrdenie stúpencov brexitu, že únia stojí Britániu 350 miliónov libier za týždeň, čo je viac ako 450 miliónov eur, "nie je pravdivé", pokračoval Cameron. Podľa neho nedôjde ani k vytvoreniu "európskej armády". Práve na základe obáv z takejto armády sa najnovšie pridal k stúpencom brexitu bývalý náčelník generálneho štábu lord Guthrie.

"Som si istý, že existujú argumenty pre odchod," priznal Cameron, ale dodal, že by bolo "tragédiou", ak by Spojené kráľovstvo hlasovalo za vystúpenie z EÚ na základe "troch vecí, ktoré sú úplne nepravdivé".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.