Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2016

Vo voľbách starostu Ríma zrejme zvíťazila kandidátka Hnutia piatich hviezd

Podľa odhadov získala Raggiová 62-66 percent hlasov, kým Giachetti 34-38, uviedla televízna stanica La7.

V boji o kreslo starostu Ríma v nedeľňajšom druhom kole komunálnych volieb v Taliansku pravdepodobne zvíťazila kandidátka populistickej opozičnej strany Hnutie piatich hviezd (M5S) Virginia Raggiová. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na prvé odhady. Raggiovej vyzývateľ Roberto Giachetti z Demokratickej strany (PD) premiéra Mattea Renziho už priznal porážku.

Podľa odhadov získala Raggiová 62-66 percent hlasov, kým Giachetti 34-38, uviedla televízna stanica La7. Hnutie piatich hviezd zrejme zvíťazilo aj v Turíne, kým Demokratická strana v Miláne.

Voliči sa vrátili k urnám dva týždne po prvom kole volieb, ktoré sú vnímané ako skúška popularity stredoľavicovej talianskej vlády na čele s premiérom Renzim.

Raggiová bola považovaná za jasnú favoritku a v prípade zopakovania úspechu z prvého kola prevezme vedenie rímskej radnice ako prvá žena v dejinách.

Svojho starostu si v druhom kole komunálnych volieb vyberali aj obyvatelia Milána, Turína, Neapola, Bologne či Terstu. Celkovo mohlo hlasovať približne deväť miliónov Talianov. Účasť voličov v prvom kole z 5. júna dosiahla 62,1 percenta.

Renzi podľa DPA opakovane odmietol, že by komunálne voľby boli aj hlasovaním o jeho vláde, a tvrdil, že výber je v tomto prípade výrazne ovplyvnený miestnymi pomermi.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.