TÉMA: Boj o dve percentá

Počet neziskových organizácií z tretieho sektora, ktoré sa uchádzajú o možnosť poukázať 2 % z dane v ich prospech, každoročne narastá. Medzi tisíckami prijímateľov možno nájsť sudcov, poľovnícku či nukleárnu spoločnosť, športovcov J&T, golfistov, športových potápačov a rôzne, podľa názvu neidentifikovateľné občianske združenia. Ako v minulom roku uspeli katolícke organizácie?

Rebríček najúspešnejších subjektov za minulý rok otvára pätica nadácií, ktoré vznikli pri veľkých firmách. Tie totiž ako právnické osoby majú rovnako možnosť poukazovať 2 % z dane v prospech tretieho sektora. Nadácia SPP, Nadácia Orange a nadácie Slovenskej sporiteľne, Všeobecnej úverovej banky a Tatra banky dokazujú, že veľké podniky o použití tejto časti z dane sami rozhodujú. Spomenuté nadácie získali v roku 2009 spolu viac ako 9 miliónov eur z celkovo poukázaných 55 178 264,12 eur .

Byť v prvej stovke

Medzi sto najúspešnejšími prijímateľmi asignovaných daní boli rôzne organizácie venujúce sa pomoci ľuďom v núdzi, vzdelávaniu, rozvoju športu, podpore a ochrane zdravia, či výskumu. Dobre sa darilo i Slobode zvierat, ktorá skončila na 21. mieste a získala tak viac než 213-tisíc eur. Podobne orientovaná Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov bola na 58. mieste a do jej rozpočtu pribudlo približne 88-tisíc eur. Obe organizácie tak predbehli občianske združenie
Šanca pre nechcených, ktoré poskytuje pomoc ženám po utajenom pôrode a stojí za Hniezdami záchrany, v ktorých je možné beztrestne odložiť nechcené dieťatko.

Spomedzi cirkevných a náboženských zariadení sa do prvej stovky dostala len nezisková organizácia PRE LUMEN, ktorej poslaním je podľa jej štatútu tvorba, rozvoj, ochrana, obnova a prezentácia duchovných a kresťanských hodnôt. PRE LUMEN je tak medzi príjemcami 2 % z dane najúspešnejšou kresťanskou organizáciou, keď vlani dostala vyše 65-tisíc eur.

Sledovať úspešnosť neziskoviek, ktoré patria medzi kresťanské a uchádzajú sa 2 % z dane nie je jednoduché. „Organizácia, ktorá sa ide zapísať do Zoznamu prijímateľov, notárovi pri registrácii uvedie, aké oblasti či účely by chcela z 2% financovať a podporovať. Tento účel však už potom nie je zverejnený. Preto nevieme zistiť, čím sa daná organizácia zaoberá,“ vysvetľuje pre Postoy Milan Andrejkovič z 1. Slovenského neziskového servisného centra, ktoré stojí za kampaňou "2% pre hodnotnejší život". Zistiť, ako sa takýmto organizáciám darilo, je preto možné len z ich názvu. Ten však neraz zavádza, alebo naopak nič neprezrádza.

Strateným, zúfalým a núdznym

Podľa zoznamu príjemcov je druhým najúspešnejším kresťanským združením z pomedzi všetkých 8993, ktoré boli v minulom roku zaregistrované, občianske združenie Pomoc ohrozenému dieťaťu. Toto združenie je predkladateľom projektu Komunita Cenacolo na Slovensku. Na svojej internetovej stránke informujú , že ide o „kresťanské združenie, ktoré prijíma stratených mladých ľudí, nespokojných, búriacich sa, zúfalých, tých, ktorí chcú nájsť sami seba, radosť a zmysel života.“ Za minulý rok dostali 54,5-tisíc eur.

V poradí treťou kresťanskou organizáciou je Spišská katolícka charita. „Je to zásluha v prvom rade celého spektra služieb, ktoré poskytujeme a množstva ľudí, ktorí osobne poznajú činnosť Spišskej katolíckej charity, ale aj pracovníkov charity, ktorí sa snažia šíriť túto myšlienku v svojom okolí. Význam má aj plošná distribúcia tlačív k asignácii 2% do každej farnosti v Spišskej diecéze,“ povedal pre Postoy o príčine úspechu charity jej diecézny riaditeľ Pavol Vilček. Podľa neho je asignácia veľkou pomocou, keďže doba inštitúciám tohto typu nepraje. „Každý cent na činnosť je dobrý. Sme vďační ľuďom dobrého srdca, ktorí nie len cez asignáciu 2% z dane pomáhajú Spišskej katolíckej charite, a teda najmä núdznym,“ dodáva Vilček.

Saleziáni to vedia

Z pomedzi reholí ľudia najviac asignovali v prospech Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha – Milosrdní Bratia, ktorá poskytuje zdravotnícke a sociálne služby a v Bratislave prevádzkuje Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Milosrdní bratia. Úspešnejší však boli Saleziáni dona Bosca na Slovensku, ktorí svoje aktivity podporujú v rámci viacerých neziskových organizácií. Poukázať 2 % z dane bolo v ich prospech možné priamo samotnej reholi, ale i združeniu saleziánskej mládeže Domka či občianskemu združeniu SDB Domino, prostredníctvom ktorých sa rehoľa venuje najmä mladým. Domka pôsobí v 33 strediskách po celom Slovensku a o asignáciu sa podľa zverejneného zoznamu uchádzalo 27 z nich.

„V niektorých strediskách sú informácie o väčšine podujatí zverejňované aj medzi farskými oznamami v kostole. V dobe kampane medzi oznamami nechýba ani informácia o možnosti podporiť organizáciu asignáciou 2 % zo zaplatenej dane. To, že kampaň o možnosti darovať 2 % je podporená aj farnosťou, v ktorej sa aktivity vykonávajú, dodáva organizácií určitú kredibilitu. Farníci vedia, že podporujú miestu komunitu,“ vysvetľuje riaditeľka ústredia Domky Slavomíra Brigantová. Podľa jej slov 2 % z dane zohrávajú v rozpočtoch niektorých stredísk významnú úlohu, keďže tvoria aj 30 % z celého rozpočtu.

Asignácia 2 % z dane má v budúcnosti prejsť zmenami. Firmy budú musieť darovať aj zo svojho, ak budú chcieť prispieť dvomi percentami. Kritikom asignácie sa totiž nepáči, že mnohé firmy si prostredníctvom svojich nadácií robia PR a podporujú vlastné aktivity. Pre niektoré menšie subjekty je však veľkou pomocou, vďaka ktorej môžu existovať a neraz riešiť i existenčné problémy mnohých ľudí a podporovať rôzne zaujímavé aktivity. Aj z toho dôvodu budú do konca mesiaca farské oznamy jedným z miest, na ktorých sa o 2 % z dane bude súťažiť.

Lukáš Melicher
Foto: Flickr.com

Najúspešnejšie kresťanské organizácie v roku 2009:

Názov - suma

1. PRE LUMEN; n.o. - 65155,05
2. Pomoc ohrozenému dieťaťu Piešťany - 54503,28
3. Spišská katolícka charita - 50391,28
4. Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha-Milosrdní Bratia - 41003,02
5. Spolok svätého Vojtecha - 35424,34
6. Bratislavská arcidiecézna charita - 31720,05
7. DOMKA - Združenie saleziánskej mládeže;stredisko Košice - 31067,39
8. Nadácia Svätej Margity - 30082,61
9. Saleziáni don Bosca - Slovenská provincia - 28375,82
10. DOBRÝ PASTIER - 27665,54
11. Spoločenstvo detí a mládeže DOMINO - 26105,01

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo