Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2016

Fico: Prípadný brexit neovplyvní investíciu Jaguaru na Slovensku

Netreba sa obávať, že by prípadne rozhodnutie Veľkej Británie o odchode z Európskej únie ovplyvnilo investíciu britskej automobilky Jaguar Land Rover na Slovensku.

Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD).

„To je investícia súkromného charakteru, netreba sa obávať. Navyše boli prijaté rozhodnutia v takom veľkom rozsahu, že nie je možný krok späť. Investícia Jaguar Land Rover má historický význam pre investora aj pre Slovensko,“ zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Referendum o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ sa v Británii uskutoční už nasledujúci štvrtok (23.6.). Podľa Fica treba byť síce ohľadom jeho výsledku optimistický, ale zároveň sa realisticky pozerať na dôsledky, pokiaľ sa Briti rozhodnú z únie odísť.

„Mňa zaujíma, čo sa bude diať na druhý deň po referende, čo urobia zostávajúce štáty EÚ, čo ponúknu európskej verejnosti ,aby myšlienka Európy zostala naďalej atraktívna,“ konštatoval. V EÚ totiž podľa neho v súčasnosti prevláda veľká nespokojnosť s viacerými jej politikami. Nedajú sa pritom zmeniť ľudia, treba zmeniť prístup politikov, myslí si Fico.

Britské referendum bude podľa neho popri problematike migrácie kľúčovou témou nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v EÚ, ktoré začína 1. júla. V našom programe bude okrem iného aj diskusia o rozpočte EÚ na rok 2017, ako aj inventúra eurofondov za aktuálne obdobie 2014 až 2020.

„Predstavme si, že Veľká Británia oznámi, že vystupuje z EÚ a my budeme musieť postaviť za polroka nový rozpočet, ktorý už nebude rátať s jej príspevkom. Budeme sa musieť pozrieť na eurofondy, keď z nich vypadne príspevok Veľkej Británie. Tvrdím, že dopady prípadného vystúpenia budú fatálne pre obidvoch, či už je to EÚ alebo Veľká Británia,“ varoval Fico.

Napriek odlišnému názoru v niektorých témach je životný priestor Slovenska podľa neho stále jedine v EÚ a SR musí v nadchádzajúcich diskusiách počas svojho predsedníctva vystupovať ako čestný sprostredkovateľ. „Je to pre nás nenahraditeľné, musíme sa držať jadra EÚ, naďalej platí toto pravidlo našej zahraničnej politiky. Prichádzame k predsedníckej stoličke pravdepodobne v najťažšom období histórie EÚ,“ dodal premiér.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.