Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2016

Turecko: Demonštráciu po napadnutí hudobného obchodu rozohnala polícia

Turecká polícia použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delá proti niekoľkým stovkám demonštrantov.

Tí protestovali v Istanbule po udalosti z predošlého večera, keď skupina mužov napadla návštevníkov obchodu s hudobnými nosičmi.

Agentúra DPA informovala, že účastníci protestu pokrikovali heslá namierené proti vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá má náboženské korene, pričom ju označovali za "fašistickú" a "vražednú". Polícia počas niekoľkohodinovej akcie zatkla viacero ľudí.

Demonštrácia bola odpoveďou na útok z piatkového večera, ktorého terčom bol malý obchod s hudobnými nosičmi v istanbulskej liberálnej štvrti Cihangir. Skupina približne 20 mužov ozbrojených palicami napadla návštevníkov počas prezentácie nového albumu britskej rockovej skupiny Radiohead. Tlačová agentúra Dogan uviedla, že na mieste utrpela zranenia jedna osoba.

Predpokladá sa, že útočníkmi boli moslimskí radikáli, ktorých rozhnevalo, že sa v obchode púšťa hudba a požíva alkohol v čase ramadánu. Samotná skupina Radiohead v reakcii na túto udalosť zverejnila v magazíne Rolling Stone vyhlásenie, v ktorom vyjadruje nádej, že "raz bude možné obhliadnuť sa za takýmito násilnými prejavmi netolerancie ako za vecami z dávnej minulosti".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.