Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2016

Pravdepodobnosť brexitu je podľa Fica veľmi vysoká

"Európa bez ohľadu na to, ako dopadne referendum vo Veľkej Británii 23. júna, bude úplne iná," skonštatoval Fico. Aj keď by Briti povedali, že zostávajú v únii, došlo by podľa neho k realizácii zmluvy medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Pravdepodobnosť vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) je veľmi vysoká. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý si však želá zotrvanie Britov v únii. "Použijúc ale futbalovú teóriu - ak prehrávame 3:0 v 90. minúte, tak sa to dá asi už ťažko zvrátiť," uviedol.

To, čo sa deje vo Veľkej Británii, je podľa predsedu vlády dobrým príkladom toho, čo sa môže udiať aj v iných európskych štátoch, ak niekto umelo začína provokovať. "Európa bez ohľadu na to, ako dopadne referendum vo Veľkej Británii 23. júna, bude úplne iná," skonštatoval Fico. Aj keď by Briti povedali, že zostávajú v únii, došlo by podľa neho k realizácii zmluvy medzi EÚ a Veľkou Britániou. "Tá významným spôsobom mení základné parametre v EÚ. Ak by došlo k tomu horšiemu variantu, odstúpeniu Veľkej Británie od tohto paktu, tak dôjde k totálnej zmene Európy ako takej," podotkol premiér.

Podľa Fica je potrebné, aby si všetci kompetentní v Európe sadli za jeden stôl a odpovedali na otázku, čo ponúknuť Európanom, aby projekt EÚ bol naďalej atraktívny. "Aby sa nám nestalo, že v ďalších krajinách príde k domino efektu. Sú totiž krajiny, ktoré by s radosťou privítali zorganizovanie podobných referend," upozornil Fico s tým, že môže nastať aj veľký útok na spoločnú európsku menu, keď začne s podobnou iniciatívou prichádzať krajina z eurozóny.

"Je nervozita, ktorá sa dá krájať. My ju na Slovensku nevnímame. Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť alebo nevystúpiť z EÚ sa však bude dotýkať aj peňaženiek ľudí na Slovensku. Môže to byť veľmi drahé, pretože budeme musieť pristúpiť k zmene financovania EÚ," upozornil Fico.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.