Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2016

Iracké sily začali ofenzívu na oslobodenie ďalšieho mesta spod nadvlády IS

Mesto Kajjára sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov južne od Mósulu - hlavnej bašty IS v Iraku. Pre Iračanov má strategický význam, keďže sa tu nachádza letecká základňa.

Iracká armáda oznámila dnes začatie ďalšej veľkej ofenzívy proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), ktorej cieľom je oslobodenie mesta Kajjára na rieke Tigris. Vyhlásenie, ktoré priniesla agentúra DPA, bolo zverejnené iba jeden deň po tom, ako iracký premiér Hajdar Abádí vyhlásil víťazstvo nad IS v meste Fallúdža západne od Bagdadu.

Kajjára sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov južne od Mósulu - hlavnej bašty IS v Iraku. Pre Iračanov má strategický význam, keďže sa tu nachádza letecká základňa, ktorú by chceli vládne sily využiť pri útokoch na Mósul.

Hovorca operačného velenia irackej armády Jahjá Rasúl vyhlásil, že vojaci postupujú z juhu smerom k Mósulu a podnikajú útoky na pozície IS tak, aby prerušili zásobovacie trasy extrémistov. Operáciu na oslobodenie mesta Kajjára podporujú náletmi aj sily USA.

Dôstojník irackej armády Hajdar Ubajdí sa vyjadril dnes pre agentúru AP, že boje vo Fallúdži sa ešte neskončili, hoci je už väčšina mesta pod kontrolou vládnych síl. Ostreľovači IS sú naďalej rozmiestnení pri miestnej nemocnici, pričom sú obavy, že by mohli použiť pacientov ako živé štíty. Vojaci v ostatných častiach mesta medzitým zneškodňujú míny a iné výbušné zariadenia, zanechané v uliciach ustupujúcimi extrémistami.

Fallúdža, ležiaca približne 50 kilometrov západne od Bagdadu, bola prvým mestom, ktoré začiatkom roka 2014 padlo do rúk džihádistov. Vládne sily, podporované šiitskými milíciami a náletmi koalície vedenej Spojeným štátmi, spustili 23. mája ofenzívu s cieľom vytlačiť militantov IS z Fallúdže.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.