Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2016

Putin sľúbil v Petrohrade obmedzenie zásahu štátu do ekonomiky

Ruský prezident Vladimir Putin sľúbil v piatok na Medzinárodnom hospodárskom fóre v Petrohrade pred domácimi a zahraničnými podnikateľmi zlepšenie podnikateľskej klímy v krajine.

Informuje o tom DPA.

Napriek konfliktom medzi Východom a Západom Putin nevidí, že sú na ceste k novej studenej vojne. „Som si istý,“ povedal Putin, “že nikto ju nechce. My ju celkom iste nechceme“. Na zhoršení vzťahov vraj Rusko nenesie vinu.

EÚ v piatok predĺžila sankcie, ktoré proti Moskve zaviedla v roku 2014 za okupáciu Krymu a podporu separatistov na východe Ukrajiny.

Taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý je kritikom sankcií, v Petrohrade ich zrušenie verejne nežiadal. Odvolal sa na predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera, ktorý vo štvrtok povedal, že minské mierové dohody na východe Ukrajiny musia dodržiavať všetky strany.

Renzi súčasne uviedol, že filozofia „všetci proti všetkým“ je nesprávna. Rusko musí byť spojencom medzinárodného spoločenstva proti terorizmu. 

Inzercia

Taliansko je hosťom na tohtoročnom fóre. Agentúra TASS informovala, že talianske firmy podpísali v Petrohrade zmluvy v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur.

Po hlbokej hospodárskej kríze vidí Putin Rusko na ceste k novému ekonomickému rastu. Sľúbil, že dôjde k obmedzeniu zásahov štátu do ekonomiky. V krajine majú v malých a veľkých firmách do roku 2025 vzniknúť tri milióny pracovných miest a ich počet dosiahne 21 miliónov. Vláda bude podporovať nové technológie.

Putin zdôraznil, že pracovníci bezpečnostných orgánov musia osobne ručiť za to, že nebude dochádzať k neoprávneným zásahom do života firiem. Šéfovia regiónov prídu o miesto, ak nebudú v okruhu svojej pôsobnosti dostatočne podporovať ekonomiku. Predstavitelia firiem sa totiž často sťažujú, že pracovníci prokuratúry začínajú proti nim vyšetrovanie, ktoré sa neskôr väčšinou skončí neúspechom.

Prezident Putin vyzval EÚ, aby s Ruskom v európskom priestore spolupracovala tesnejšie. Európa nevyužije všetky svoje možnosti, ak sa bude orientovať len na transatlantickú spoluprácu s USA. Po dvoch rokoch konfliktu musí byť vybudovaná nová dôvera, pričom o Rusku povedal: „Dokážeme odpúšťať“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.