Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2016

Páchateľ útoku na britskú poslankyňu mal zrejme blízko k americkým rasistom

Americká ľudskoprávna organizácia dnes informovala, že muž zadržaný v Británii pre podozrenie z útoku na poslankyňu britského parlamentu má spojenie s americkou rasistickou organizáciou.

The Southern Poverty Law Center podľa agentúry AP informovalo, že má záznamy, ktoré svedčia o tom, že zadržaný Thomas Mair je podporovateľom Národnej aliancie. Mair si údajne v roku 1999 zaobstaral od Národnej aliancie brožúru, ktorá obsahovala aj návod na zostrojenie pištole.
      

Maira (52) zadržali vo štvrtok pre podozrenie z vraždy poslankyne Jo Coxovej, ku ktorej došlo v severoanglickom meste Birstall. Coxová bola poslankyňou za Labouristickú stranu, angažovala sa v projektoch pomoci pre utečencov zo Sýrie a agitovala za zotrvanie Británie v EÚ.
      

Agentúra AP dnes uviedla, že Mair zatiaľ nebol obvinený. Polícia Západného Yorkshiru zatiaľ neinformovala o motívoch jeho činu.
      

Národnú alianciu založil fyzik, spisovateľ a ideológ krajnej pravice William Pierce. Aliancia má v programe segregáciu príslušníkov belošskej rasy a boj za jej ochranu. Udržiava kontakty s Americkou nacistickou stranou.
      

Pierceova kniha The Turner Diaries (Turnerove denníky), ktorú publikoval pod pseudonymom Andrew MacDonald, najmä popisy atentátov v nej, poslúžila údajne viacerým páchateľom neskorších teroristických útokov ako zdroj inšpirácie. Jedným z nich bol aj Timothy McVeigh, ktorý pri útoku z roku 1995 v Oklahoma City zabil 168 ľudí.
 

Inzercia

Odporúčame

Európska únia predĺžila o ďalší rok viaceré sankcie uvalené na Rusko

Európska únia predĺžila o ďalší rok viaceré sankcie uvalené na Rusko

Európska únia predĺžila dnes o ďalší rok niektoré zo sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla po anexii polostrova Krym v marci 2014. Ide najmä o opatrenia, ktoré Európanom zakazujú investičnú činnosť na Kryme a tiež dovoz produktov z polostrova, uviedla agentúra AP. K predĺženiu sankcií došlo deň po tom, ako sa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretol v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

MV: Opozícia opäť nepredložila dôkazy a odvoláva sa na dohady

MV: Opozícia opäť nepredložila dôkazy a odvoláva sa na dohady

Poslanci SaS a OĽaNO-NOVA pred niekoľkými dňami tvrdili, že spoločnosť B.A. Haus je v predĺžení a nemá žiadnu hodnotu. Teraz tvrdia, že má zase priveľkú hodnotu, pričom opäť žiadne dôkazy nepredložili a odvolávajú sa na dohady. Vyhlásil to dnes hovorca ministra vnútra Roberta Kaliňáka Ivan Netík v reakcii na tlačovú konferenciu opozície, podľa ktorej Kaliňák zobral od podnikateľa Ladislava Bašternáka úplatok.

Denník Svet kresťanstva