Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016

Zástupcovia učiteľov považujú šesťpercentné zvýšenie platov za nízke

Školskí odborári, ale aj Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) sú nespokojní s navýšením platov učiteľov o šesť percent, považujú ho za nedostatočné. Navýšenie platov schválili poslanci NR SR na stredajšom (15.6.) rokovaní parlamentu. Učitelia na základných, stredných a vysokých školách by si mali finančne prilepšiť od septembra tohto roku.

"Šesť percent nerieši problém, ktorý dlhoročne pretrváva v slovenskom školstve," uviedol dnes pre TASR predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Negatívom podľa jeho slov je, že zvyšovanie platov sa netýka nepedagogických zamestnancov a zamestnancov, ktorí pracujú vo vede a výskume na vysokých školách. Odborári totiž dlhodobo upozorňujú, že platová situácia nepedagogických zamestnancov je kritická. Tabuľka upravujúca tarifné platy nepedagogických zamestnancov v školstve sa začína pod úrovňou minimálnej mzdy.
      

ISU taktiež považuje zvyšovanie platov za nedostatočné. "Je nedostatočné aj vzhľadom na všetky odporúčania OECD a Európskej komisie, ktorá každoročne v správe o krajine opakuje, že aj napriek tomu, že sa zvyšujú takto čiastkovo platy, je to stále nedostatočné na to, aby školstvo prilákalo a udržalo si mladých a talentovaných ľudí," uviedol pre TASR Branislav Kočan z ISU. Ako dodal, podľa odbornej verejnosti by sa platy v školstve mali zvýšiť minimálne o 25 percent.
      

Zvýšenie platov učiteľov základných, stredných a vysokých škôl by malo v tomto roku stáť 32,5 milióna eur. Najväčšiu položku zaplatí štát, 6,5 milióna eur obce a viac ako 330.000 eur samosprávne kraje.
      

Minister školstva Peter Plavčan už avizoval, že by chcel zvýšiť platy pracovníkom v regionálnom a vysokom školstve o šesť percent nielen od septembra, ale aj od začiatku budúceho roka.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.