Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016

Merkelová verí, že Slovensko bude dobrou predsedníckou krajinou

Nemecká kancelárka Angela Merkelová verí, že Slovensko bude dobrou predsedajúcou krajinou v Rade Európskej únie. Nepochybuje, že súvisiacu agendu SR zvládne. Po dnešnom stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom tiež povedala, že Nemecko sa bude snažiť slovenské predsedníctvo podporovať.

Merkelová hovorila s Ficom okrem predsedníctva najmä o otázke migrácie. "Samozrejme, sú aj body, kde máme možno odlišné názory," konštatovala. Verí však, že v Slovensku má Nemecko dobrého partnera. Zhodu vidí na viacerých opatreniach, ako sú presadenie dohody s Tureckom, ochrana vonkajších hraníc Európskej únie či boj proti prílevu migrantov.
      

Fico po dnešnom stretnutí zopakoval, že Slovensko bude ako predsedajúca krajina klásť dôraz predovšetkým na agendu, kde je možná dohoda. "Tej agendy je 95 percent," myslí si Fico. Aj pri problematike migrácie vidí viacero bodov, v ktorých je zhoda, príkladom má byť spoločná pobrežná a pohraničná stráž.
      

Slovenskému predsedníctvu budú podľa Fica dominovať štyri témy – ekonomicky silná Európa, výhody jednotného trhu, udržateľná migračná a azylová politika a angažovanie sa Európy ako globálneho hráča. "Sme však racionálni a pragmatickí. Uvedomujeme si, že naše predstavy o predsedníctve môžu významne zmeniť externé faktory," poznamenal Fico. Tými sú britské referendum o vystúpení z Európskej únie a migračná politika.
 

Inzercia

Odporúčame

Podľa Kozáka treba na postup bodovať proti Anglicku

Podľa Kozáka treba na postup bodovať proti Anglicku

Na postup do osemfinále EURO 2016 bude potrebné bodovať v záverečnom súboji proti najväčšiemu favoritovi B-skupiny Anglicku, skonštatoval tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák deň po historickom víťazstve 2:1 nad Ruskom. Podľa kormidelníka tímu debutujúceho na európskom šampionáte je výhodou, že Slováci majú postupové karty vo vlastných rukách.