Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016, 15:29

Sme rodina navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok z 203 eur na 280 eur

Suma rodičovského príspevku by sa mala zvýšiť zo súčasných 203 eur mesačne na 280 eur mesačne, čím by sa vyrovnala so sumou príspevku na starostlivosť o dieťa. Navrhuje to opozičná strana Sme rodina v novele zákona o rodičovskom príspevku, ktorú predložila na aktuálnu schôdzu parlamentu.

"Verím, že tento náš návrh pomôže mladým rodinám s deťmi do troch rokov zvýšiť životnú úroveň," opísala poslankyňa Petra Krištúfková na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR. Strana považuje za nepochopiteľné, prečo sa podpore rodín s deťmi venuje taká malá pozornosť.
      

Slovensko bude pritom podľa predkladateľov čeliť v krátkej budúcnosti vážnej demografickej kríze. Podľa odborníkov totiž demograficky vymeria. Napríklad na 100 detí pripadá v súčasnosti podľa Krištúfkovej až 88 dôchodcov a pôrodnosť klesá tak, že na jednu matku pripadá 1,3 dieťaťa.
      

Podľa Krištúfkovej poberá v súčasnosti rodičovský príspevok približne 143.000 rodičov. Ak by sa zvýšil na 280 eur, mesačne by si toto zvýšenie vyžiadalo náklady 11 miliónov eur a ročne približne 131 miliónov eur. Poslanci navrhujú účinnosť tejto novely od 1. januára 2017.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred 8 hodinami

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 8 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal v nedeľu svoj šiesty gól v prebiehajúcom ročníku talianskej Serie A. Prispel ním k remíze AC Parma na ihrisku Fiorentiny 3:3. (tasr)

pred 9 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 10 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 11 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)