Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016, 15:29

Sme rodina navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok z 203 eur na 280 eur

Suma rodičovského príspevku by sa mala zvýšiť zo súčasných 203 eur mesačne na 280 eur mesačne, čím by sa vyrovnala so sumou príspevku na starostlivosť o dieťa. Navrhuje to opozičná strana Sme rodina v novele zákona o rodičovskom príspevku, ktorú predložila na aktuálnu schôdzu parlamentu.

"Verím, že tento náš návrh pomôže mladým rodinám s deťmi do troch rokov zvýšiť životnú úroveň," opísala poslankyňa Petra Krištúfková na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR. Strana považuje za nepochopiteľné, prečo sa podpore rodín s deťmi venuje taká malá pozornosť.
      

Slovensko bude pritom podľa predkladateľov čeliť v krátkej budúcnosti vážnej demografickej kríze. Podľa odborníkov totiž demograficky vymeria. Napríklad na 100 detí pripadá v súčasnosti podľa Krištúfkovej až 88 dôchodcov a pôrodnosť klesá tak, že na jednu matku pripadá 1,3 dieťaťa.
      

Podľa Krištúfkovej poberá v súčasnosti rodičovský príspevok približne 143.000 rodičov. Ak by sa zvýšil na 280 eur, mesačne by si toto zvýšenie vyžiadalo náklady 11 miliónov eur a ročne približne 131 miliónov eur. Poslanci navrhujú účinnosť tejto novely od 1. januára 2017.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Ja hovorím Smeru nie, to je môj osobný názor a povedal som to aj pred voľbami. Napriek tomu je pre nás kľúčové, aby sme v čo najväčšej miere mohli realizovať program KDH,“ tvrdí v povolebnom rozhovore Milan Majerský. „Ak budú progresívci ochotní vytrhnúť časť svojho volebného programu, aby vznikla vláda, rozprávajme sa o tom,“ dodáva líder KDH, ktorý si vie skôr predstaviť vládu s liberálmi a ľavičiarmi, aby sa krajina nemusela odovzdať Robertovi Ficovi.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.