Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. február 2024

Píšeme o manželstve

Nebudeme sa vyviňovať, nie je to náhoda, je to zámer. A sme v tom dobrí

Máme tu týždeň, v ktorom oslavujeme sviatok všetkých zaľúbených a zároveň je to Národný týždeň manželstva.

Nebudeme sa vyviňovať, nie je to náhoda, je to zámer. A sme v tom dobrí

Iste ste si všimli, že v poslednom čase sa veľa ľudí skutočne trápi vo svojom vzťahu a mnohí to vyhodnotia tak, že je jednoducho čas na zmenu, lebo manželstvo je neúnosne ťaživá inštitúcia. Rozvod už dávno nie je téma len v liberálnych kruhoch. To ste si možno všimli tiež.

Ešte stále však platí, že žiadne iné rodinné spolužitie nedáva životu človeka takú stabilitu, naplnenie i celkové zdravie ako práve manželstvo. Dokazujú to aj mnohé štúdie zamerané na kvalitu života či dlhovekosť ľudí. Nehovoriac o nesporných prínosoch, ktoré má stabilná rodina s láskavými vzťahmi pre deti, ktoré v nej vyrastajú.

Žijeme však taký paradox, že hoci vieme, že nič krajšie ako spokojná rodina s autentickými vzťahmi neexistuje, spoločensky sa to nesmie tak celkom zdôrazniť, aby niekto, komu to nevyšlo alebo nebodaj v klasickej rodine nežije, nemal citovú ujmu. Ale touto logikou tak často s vaničkou vylievame aj dieťa.

Pojem rodina ako ideál sa už nemôže používať ani v školách, ani v médiách a ani hovoriť o záchrane manželstva ako spoločenskom záujme sa preto nenosí.

V Postoji máme na to iný názor. Myslíme si, že má význam pripomínať, že práca na dobrých a pravdivých vzťahoch je dôležitá a že šťastné manželstvo je pre väčšinu ľudí základ dobre prežitého života. 

Vidíme to na množstve spätnej väzby, ktorú od našich čitateľov k týmto témam dostávame. Prinášame vám preto príbehy, knihy, rozhovory s odborníkmi i párovú poradňu. 

Nezatvárame oči pred reálnymi problémami dnešných rodín, mať dnes láskyplný vzťah je objektívne náročnou métou, ale rovnako platí, že spoločenská podpora manželstva má na jeho stabilitu vplyv.

Nebudeme robiť texty s ružovými okuliarmi na očiach, ale nebudeme sa vyviňovať, že píšeme o téme manželstva muža a ženy, pretože v ňom žije ešte stále väčšina dospelých ľudí na Slovensku a má byť teda veľkou témou aj pre noviny. 

Inzercia

Manželstvo je dnes krehké, možno najviac ako v ktorejkoľvek dobe predtým, preto budeme naďalej písať aj o tom, ako nevzdať snahu o hlbokú a skutočnú lásku, ale aj to, že bez záväzku a námahy to nejde.  

Rubrika Rodina je od začiatku Postoja jeho stabilnou súčasťou a patrí takpovediac k našej novinárskej DNA. Nie je to náhoda, je to zámer. Redaktorky Alena Potocká, Jana Holubčíková i Mária Melicherová by mohli v rámci novín pokojne písať o iných témach či v iných rubrikách, lebo ide o skúsené novinárky, ktoré by zvládli akúkoľvek oblasť novinárskeho záujmu. Dnes sa však aktívne venujú aj téme rodiny a patria v tom v slovenskom mediálnom priestore k špičke. 

Naše texty patria často k najčítanejším textom týždňa, lebo píšeme o tom, na čom nám skutočne záleží. To však nie je zadarmo. Ak chceme v tejto práci pokračovať aj naďalej, potrebujeme vašu pomoc. 

Začnite nás podporovať teraz, prosím. Len s vašou pomocou môžeme rásť a prinášať dôležité témy, ktoré pomáhajú a menia spoločenský kurz.

Pridajte sa k našim pravidelným darcom teraz, prosím. Zaberie to menej ako minútu a pre nás to bude znamenať veľa.

Vopred vám srdečne ďakujeme.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.