Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016

Správa OSN: ISIS pácha genocídu na jezídoch

Príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) sa dopúšťajú genocídy na tisícoch príslušníkov náboženskej menšiny jezídov, ktorých zavliekli z Iraku do Sýrie.

Konštatovali to dnes v Ženeve vyšetrovatelia OSN.

Komisia OSN pre vyšetrovanie v Sýrii spresnila, že islamistickí extrémisti zadržiavajú - prevažne v Sýrii - viac ako 3200 jezídskych žien a detí, ktoré sú ich sexuálnymi otrokmi. 

Predseda komisie Paulo Pinheiro dnes v Ženeve upozornil, že ku "genocíde došlo a stále trvá".

Podľa správy OSN bojovníci IS z Iraku a Sýrie masovo vyvražďovali jezídov, keď v auguste 2014 útočili na irackú provinciu Sindžár. 

V správe sa však zdôrazňuje, že hlavnými metódami používanými v prebiehajúcej genocíde jezídov sú sexuálne otroctvo, otrocká práca, mučenie a nútené konvertovanie na islam - nie zabíjanie.

Znásilňované boli aj deväťročné dievčatá či tehotné ženy, uvádza sa v správe OSN, ktorá je založená na rozhovoroch s preživšími, aktivistami, zdravotníkmi a na informáciách z iných zdrojov.

"Väčšina z tých, s ktorými sme sa rozprávali, hovorila o krutom každodennom znásilňovaní svojimi 'majiteľmi'," konštatovala komisia.

Inzercia

Okrem toho IS aktívne bráni plodeniu detí medzi jezídmi, a to oddeľovaním žien od mužov z tejto komunity alebo spôsobovaním zranení na reprodukčných orgánoch jezídok.

Podľa vyšetrovateľov OSN by mala Bezpečnostná rada OSN zvážiť kroky, ktoré by viedli k zastaveniu týchto zločinov, a to aj využitím svojej právomoci zaviesť vojenské alebo hospodárske donucovacie opatrenia.

S obvinením, že IS pácha genocídu na menšinách v Sýrii a Iraku, prišli pred časom aj Spojené štáty a Európsky parlament.

Jezídi sú náboženská komunita obývajúca niekoľko krajín na Blízkom východe a južnom Kaukaze. Sú dosť uzavretí a ich viera – jezidizmus – je podľa viacerých analytikov veľmi špecifická: je založená nielen na prvkoch islamu a kresťanstva, ale najmä jarsanizmu, starokurdského náboženstva, ktoré historicky vychádza zo staroperzského učenia Zarathuštru – zoroastrizmu. 

Radikálni, ale aj umiernení moslimovia vidia v jezídoch dodnes "vyznávačov diabla", pretože vraj nesprávne vykladajú určité prvky náboženstva. Aj toto je jeden z dôvodov prenasledovania jezídov, a to zo strany väčšinových šiitov, sunnitov, ale aj Kurdov. Hlavným dôvodom je boj o moc a pôdu.
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.