Kaliňák padne. Smer už rieši len kedy a ako

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kaliňák padne. Smer už rieši len kedy a ako

Minister vnútra ešte stihol otestovať nový vládny špeciál. Foto: TASR/ Jakub Kotian.

Zdá sa, že ministerský príbeh Roberta Kaliňáka sa chýli ku koncu.

Podľa informácií Postoja je vysoko pravdepodobné, že minister vnútra napodobní Pavla Pašku a bude sa musieť z verejnej funkcie odporúčať. Túto informáciu nám potvrdili viaceré zdroje z prostredia najsilnejšej vládnej strany.

Dnes popoludní by mal o postoji strany ku kauze Bašternák rokovať poslanecký klub Smeru za účasti premiéra Roberta Fica. Rokovanie iniciovali poslanci, ktorí sa cítili nedostatočne informovaní o stratégii strany v tejto kauze. V parlamente čelili silnému tlaku médií a opozície, pričom nemali jasno v tom, ako situáciu vidí vedenie strany. Teda či bude taktikou Smeru Kaliňáka brániť, alebo sa bude hľadať ústupová stratégia.

V Smere je Kaliňák považovaný za úspešného politika, ktorý má ako minister výsledky a napriek viacerým kauzám si dokázal zachovať vysokú popularitu.

Pri aktuálnej afére však v prospech jeho odchodu hovoria aj pre ľudí zo Smeru tri silné dôvody.

Prvým je politická chyba, ktorú Kaliňák urobil počas minulotýždňového vystúpenia v parlamente, keď nepriznal svoju obchodnú transakciu s podnikateľom Bašternákom.

Druhým dôvodom je, že kauza má veľkú politickú výbušnosť a silný potenciál pokračovať. V Smere sa boja toho, aké informácie z uniknutých bankových účtov má opozícia ešte k dispozícii. O tom, že je pripravená ich v politickom boji použiť, nikto nepochybuje. Z Kaliňáka to robí megaterč, do ktorého nebude mať problém triafať ani ten najbezradnejší opozičný poslanec.

V Smere si však uvedomujú, že kauza nemusí úplne vyšumieť ani po Kaliňákovom odchode a môže pokračovať upriamením pozornosti na otázku Ficovho bývania v komplexe Bonaparte. Zdieľať

Tretím dôvodom je blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie. Najbližší polrok bude znamenať pre premiéra aj viacerých ministrov veľké pracovné zaťaženie. V Smere nechcú riskovať, že hasenie následkov tejto kauzy v podobe verejných demonštrácií, boja s opozíciou, ale aj prípadných nedorozumení vnútri vládnej koalície odčerpá až príliš veľa kapacít Roberta Fica, ktorý len nedávno prekonal vážne zdravotné problémy.

Čas a okolnosti Kaliňákovho odchodu ešte nie sú jasné, s veľkou pravdepodobnosťou však k nemu dôjde do začiatku nášho predsedníctva v Rade EÚ. V Smere si však uvedomujú, že kauza nemusí úplne vyšumieť ani po Kaliňákovom odchode a môže pokračovať upriamením pozornosti na otázku Ficovho bývania v komplexe Bonaparte.

Pokiaľ ide o nástupcu Roberta Kaliňáka v pozícii korunného princa Smeru, najčastejšie sa spomína meno vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo