Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. február 2024, 16:26

Evanjelickí biskupi o novele Trestného zákona

Vyjadrujeme vážne znepokojenie. Máme obavy o základy právneho štátu

Vyjadrujeme vážne znepokojenie. Máme obavy o základy právneho štátu

Evanjelický generálny biskup Ivan Eľko. Foto: Postoj/Adam Rábara

Zrušenie špeciálnej prokuratúry, krátenie premlčacích lehôt, sprísnenie pravidiel pre kajúcnikov, zníženie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy považujú za morálnu destabilizáciu spoločnosti.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku zverejnila vyhlásenie k novele Trestného zákona, ktorú vo štvrtok schválil parlament. 

Biskupi Ivan Eľko, Ján Hroboň a Peter Mihoč vyjadrili vážne znepokojenie nad prijatím novely. Majú obavy o základy právneho štátu, principiálne demokratické hodnoty, ktoré sú postavené na zodpovednosti a nie politickej svojvôli.

„Úcta k spravodlivosti a rešpektovanie zákona je jedným zo základov stabilnej a bezpečnej spoločnosti. Prispôsobovanie Trestného zákona v prospech osobných alebo straníckych záujmov je neprípustné,“ píšu vo vyhlásení. 

Zrušenie špeciálnej prokuratúry, krátenie premlčacích lehôt, sprísnenie pravidiel pre kajúcnikov, zníženie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy považujú za morálnu destabilizáciu spoločnosti a otváranie priestoru pre korupciu a majetkovú trestnú činnosť. To podľa nich ešte viac zhorší polarizáciu a napätú situáciu na Slovensku.

Biskupi žiadajú politických predstaviteľov Slovenska, aby sa zasadzovali za spoločné dobro bez straníckych či osobných záujmov.

„Vážne legislatívne zmeny nech sú výsledkom odbornej diskusie, s ohľadom na všetky aspekty spoločenského života. Nech sú garanciou upevňovania spravodlivosti a práva v našej spoločnosti a nie oslabovaním týchto hodnôt,“ pokračujú.

Vyzývajú politikov, aby v napätej a neistej spoločenskej situácii nestupňovali polarizáciu spoločnosti, ale v plnej zodpovednosti dokázali viesť k pravde, spravodlivosti a stabilite.  

Inzercia

„Božie slovo spája právo a spravodlivosť s pokojom a požehnaním a naším prvoradým záujmom je, aby aj v našej krajine vládol pokoj a mohli sme vnímať nie konflikty a spory, ale Božie požehnanie,“ uzatvárajú vyhlásenie.

Katolícki biskupi sa k situácii vyjadrili 1. februára. Bolo to v deň protestu, na ktorý prišlo doteraz najviac ľudí. V spoločnom vyhlásení vyzvali „na zodpovedné posilňovanie princípov, ktoré nás navzájom od seba nevzďaľujú, ale pomáhajú nám vracať sa k pôvodnému putu, ktoré z nás robí bratov a sestry“. 

„Nestraťme víziu krajiny, kde nenávisť, zloba, korupcia a nespravodlivosť nebudú mať svoje miesto. Začnime od seba v otvorenosti a pripravenosti aktívne sa zaujímať jeden o druhého, lebo pracovať na dobre jednotlivca znamená zveľaďovať aj spoločné dobro,“ uviedli biskupi.

„Slovami a činmi konkrétne prispievajme k realizácii spoločnosti, v ktorej sa nerozdúchavajú vášne extrémizmu a polarizácie, ale rozvíja sa duchovný, kultúrny, sociálny a ekonomický potenciál. Veríme, že Slovensko má silu obstáť v každom zápase o právne a demokratické piliere svojej štátnosti.“

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

pred 3 hodinami

Premiér Robert Fico v RTVS prehlásil, že Západ chcel využiť vojnu na Ukrajine ako zámienku na zničenie Ruska. „Mysleli si (západné krajiny, pozn. red.), že využijú tento krok, nastavia celý svet a konečne zničia Ruskú federáciu, ale nefunguje to. Ten konflikt je zamrznutý. (...) A komu to vyhovuje? Mne to nevyhovuje, že sa tam mastia Slovania,“ dodal Fico s tým, že je úplne jasné, že Rusko na základe tohto konfliktu Západ nezničí. Za základnú poučku konfliktu pokladá to, že Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje. Keď to vidí, je mu vraj do plaču. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.