Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. február 2024, 14:50

Šéfka klubu KDH Holečková

Od koalície zaznievajú klamstvá, ktoré sú výsmechom obetiam znásilnenia

Od koalície zaznievajú klamstvá, ktoré sú výsmechom obetiam znásilnenia

Foto: Facebook/Martina Holečková

„Vyzývame poslancov koalície Glücka, Gašpara, Kaliňáka a ministra Suska, ktorí znásilnenie zľahčujú, aby sa zachovali ako chlapi, priznali si chybu a verejne sa ospravedlnili všetkým obetiam znásilnenia,“ hovorí poslankyňa.

Predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová bude schválenú novelu Trestného zákona vetovať. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Opozičný poslanec Július Jakab (klub hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ) očakáva od prezidentky postup, aby zákon vôbec nenadobudol platnosť.

„Prezidentka má viacero možností, rátame s tým, že vráti zákon do druhého čítania, teda že ho bude vetovať,“ avizoval Michelko s tým, že sú na to v koalícii pripravení.

Pripúšťa však aj scenár, že prezidentka podá podnet na Ústavný súd so žiadosťou o vydanie predbežného opatrenia, aby zákon nemohol vstúpiť do platnosti. „Myslím, že keď pôjde touto cestou, je to na veľmi vratkej pôde, lebo zastaviť účinnosť celého zákona je krajne nepravdepodobné,“ poznamenal.

Jakab zdôraznil práve dôležitosť predbežného opatrenia, ktoré by zamedzilo účinnosti zákona. „Každá sekunda, keď platí ešte súčasný zákon, je významná pre spravodlivosť,“ zdôraznil. Preto podľa neho je to aj pre prezidentku hra o čas. „Je to stratégia ako, kedy zákon podpísať, kedy ho podať na Ústavný súd tak, aby tento zákon nikdy nenadobudol platnosť,“ skonštatoval.

Snahu koalície, aby zákon vstúpil do platnosti čo najskôr, vysvetlil záujmom oslobodiť „blízkych“ ľudí od udelenia trestu v prebiehajúcich kauzách.

Michelko tiež v relácii opakoval, že premlčacie lehoty pri znásilnení budú po prijatí novely rovnaké ako v Rakúsku, Nemecku alebo Česku.

Koalícia klame, tvrdí Holečková

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu KDH Martiny Holečkovej však koalícia pri porovnávaní premlčacích lehôt pri znásilnení klame. 

Inzercia

Tvrdí, že od koaličných poslancov zaznievajú pri tejto témy klamstvá, ktoré sú výsmechom všetkým obetiam znásilnenia.

Čítajte tiež

„Aj podľa právnika Matúša Kanisa, ktorý sa dlhodobo venuje téme sexuálneho a domáceho násilia, ide zo strany koalície o zavádzanie. Za to, čo náš trestný systém považuje za znásilnenie (teda súlož), je v Českej republike premlčacia doba 15 rokov, a nie 10, ako to bude teraz u nás a ako to zavádzajúco tvrdia koaliční predstavitelia,“ hovorí Holečková.

Dodáva, že v Maďarsku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve sa premlčanie pri znásilnení ani neuplatňuje. 

„V Nemecku je premlčacia doba pri znásilnení 20 rokov a nie 10, ako nás klamú ľudia z koalície,“ uviedla s tým, že v Nemecku je premlčanie nastavené tak, že pri trestných činoch, kde je horná hranica trestnej sadzby päť rokov, je premlčanie 10 rokov, ale pri sadzbe 5 – 10 rokov (ako u nás pri znásilnení), je premlčacia lehota 20 rokov. 

„Preto opäť vyzývame poslancov koalície Glücka, Gašpara, Kaliňáka a ministra Suska, ktorí znásilnenie zľahčujú, aby sa zachovali ako chlapi, priznali si chybu a verejne sa ospravedlnili všetkým obetiam znásilnenia,“ uzavrela.

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Parlament schválil novelu Trestného zákona, pri znásilnení či sexuálnom zneužívaní ostanú premlčacie doby 20 rokov. Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, keď má nadobudnúť účinnosť "veľká novela" Trestného zákona schválená ôsmeho februára. (tasr)

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.