Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2016

Kiska: Ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky

Korupcia je v týchto dňoch opäť najhorúcejšou témou.

Vo svojej historicky druhej správe o stave republiky to dnes v pléne Národnej rady SR vyhlásil prezident Andrej Kiska. Jeho prejav si vypočuli okrem poslancov aj viacerí členovia vlády a veľvyslanci.

"Nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Ale chcem zdôrazniť, že ak má SR takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky. Asi niet osoby, ktorá by uverila, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom, politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť?" pýtala sa hlava štátu.

"Predstavte si, že sa daňové orgány alebo orgány činné v trestnom konaní dopracujú k nejakému výsledku o dva, tri alebo o päť rokov. Posilní to dôveru v právny štát? Netreba sa preto čudovať otázkam ľudí, či máme skutočne nezávislú políciu, inšpekciu či prokuratúru. Ak áno, spoločnosť očakáva výsledky. A reálne, pochopiteľné vysvetlenie neobjasnených káuz," povedal Kiska.

Podľa jeho slov sa so závisťou pozeráme na štáty ako Rumunsko, kde od posledných parlamentných volieb bolo celkovo pre korupciu obžalovaných, stíhaných a odsúdených viac ako 1500 osôb, vrátane popredných politikov. "Podozrenia z korupcie a klientelizmu vo vysokej politike sú témou, ktorá vyvoláva najväčšie vášne a politické spory a roky priťahuje pozornosť médií. Žiaľ, deklarovaná politická dôležitosť tejto témy je v príkrom rozpore s tým, čo by sme mohli označiť za uspokojivé výsledky. Kauzy sa vlečú roky a do stratena. Tento rozpor je nevysvetliteľný, nepochopiteľný a neudržateľný," zdôraznil Kiska.

Prezident tiež tvrdí, že prípadné vyvodenie politickej zodpovednosti nemá byť koncom, ale len začiatkom hľadania spravodlivosti a pravdy o vyslovených podozreniach. "Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať," myslí si. Takto to podľa jeho slov funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike, nie však na Slovensku.

Poslancov, vládu a politické strany preto Kiska požiadal, aby hľadali urýchlene také inštitucionálne a politické riešenie, ktoré konečne poskytne ľuďom nádej, vieru a sebavedomie, že "je prakticky vylúčené, aby sa ešte niekedy politika zamiešala do daňových a policajných úradov a že už žiadne porušenie zákona nezostane nevyšetrené a nepotrestané".

Na margo blížiaceho sa predsedníctva SR v Rade EÚ prezident povedal, že bude výnimočnou správou o stave SR v roku 2016. "Naše členstvo v EÚ nemá žiadnu rozumnú alternatívu. A predstavy a návrhy, že Slovensko by mohlo fungovať mimo únie, sú opakom vlastenectva a sú hazardérske," varovala hlava štátu.

Podľa Kisku najlepšou službou, ktorú môže Slovensko poskytnúť sebe a Európe v nasledujúcich šiestich mesiacoch, je práve pozícia čestného, poctivého a úprimného sprostredkovateľa. Prezident pritom považuje za chybu, že sme zabudli v domácej politike povedať o EÚ čokoľvek priaznivé. "Tzv. diktát Bruselu je viac prázdny politický slogan než odraz reality. Pomaly sa nenájde nik, kto pripomenie, že podstatné rozhodnutia neprijímajú bruselskí úradníci, ale ľuďmi zvolení predstavitelia v Európskom parlamente a Rade EÚ a tieto rozhodnutia sú výsledkom demokratických hlasovaní, kompromisov a rokovaní," konštatoval.

Kiska si myslí, že Slovensko je na predsedníctvo dobre pripravené, čo považuje za výsledok práce našej profesionálnej diplomacie a bývalej vlády, na ktorú súčasný kabinet nadviazal. "Predstavme sa ako priateľskí hostitelia, uvážliví moderátori európskej diskusie a zanietení spolutvorcovia európskej jednoty," apeloval.

Inzercia

Na margo vzťahov koalície a opozície Kiska uviedol, že v parlamentných voľbách nezískal žiaden politický prúd dominantnú prevahu ani nezískal dominantnú prevahu žiaden program alebo myšlienka. "Preto si myslím, že súčasná vláda by sa nemala spoliehať na to, že k nej dnes neexistuje reálna politická alternatíva. Ale ani súčasná demokratická opozícia by sa nemala spoliehať na to, že ak vláda nebude úspešná, tak ju automaticky vymení. Takáto jednoduchá dvojčlenka dnes neplatí," zdôraznila hlava štátu.

Podľa jeho slov situácia nie je dobrá. "Štyria z piatich dospelých ľudí si myslia, že náš štát ovláda zopár oligarchov. Dôvera ľudí v štát spadla na nové minimá. Chcem vážne varovať, že ak bude tento trend pokračovať, po budúcich voľbách môže byť problematické, ak nie nemožné, zostaviť vládu z demokratických politických strán," podotkol.

V súvislosti s koaličným sporom o koncesionárske poplatky Kiska povedal, že potrebujeme silné, nezávislé aj odvážne verejnoprávne médiá. "A preto vás prosím, apelujem, aby sa nestali predmetom politického záujmu a zápasu. Žiadam vás, aby ste rešpektovali a posilňovali nezávislosť verejnoprávnych médií a verejnoprávne médiá a ich zamestnancov vyzývam, aby sa nepoddali tlaku, aby boli pozorní a aby plnili svoju spoločenskú úlohu," uviedol.

Hlava štátu v prejave neobišla ani nárast politického extrémizmu a neonacizmu. "Súčasnú situáciu považujem viac za príležitosť než za dôvod na neprimerané obavy. V prípade, ak túto príležitosť využijeme. Podľa môjho názoru to znamená, že štát sebavedomo zakročí proti každému, kto sa pokúša nahrádzať jeho úlohu pri zabezpečovaní poriadku," podčiarkol.

Kiska tiež pomenoval tri základné ciele v zdravotníctve, ktoré by mali byť bezpodmienečným záväzkom do najbližších štyroch rokov. Spomenul dôležitosť toho, aby ľudia na každom mieste na Slovensku mali nárok na rovnakú diagnózu a garantované rovnaké diagnostické a liečebné postupy.

Druhým cieľom je, aby ľudia nepociťovali hendikep znevýhodnenia v prístupe k zdravotnej starostlivosti. A po tretie je Kiska presvedčený, že musí nastať rýchlo deň, keď začne v chaose poplatkov v zdravotníctve platiť poriadok. Rovnakým konkrétnym spôsobom musíme podľa jeho slov dokázať popísať realistický pokrok aj v školstve.

Za jednu z najlepších správ posledného obdobia považuje Kiska zníženie nezamestnanosti. "Ale stále chýba našej krajine atraktívnosť pre talentovaných ľudí. Slovensko by malo byť krajinou, ktorá nielen vychováva talentovaných, schopných, sebavedomých ľudí, ale malo by byť krajinou, ktorá takýchto ľudí priťahuje aj zo zahraničia," dodal prezident.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.