Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2016

Damask obvinil Francúzsko a Nemecko z útoku na suverenitu Sýrie

Sýrska vláda dnes oznámila, že na severe Sýrie pôsobia príslušníci francúzskych a nemeckých jednotiek osobitného určenia. Sýrske ministerstvo zahraničných vecí to označilo "za očividnú a neodôvodnenú agresiu" voči suverenite a nezávislosti štátu, informovala sýrska tlačová agentúra SANA.

Nemecké ministerstvo obrany tieto obvinenia Sýrie poprelo s tým, že v Sýrii sa nenachádza nijaký vojak jednotiek osobitného určenia nemeckej armády, uviedla agentúra DPA.
      

Francúzske vojenské zdroje však minulý týždeň potvrdili, že na území Sýrie pôsobia francúzski vojaci ako poradcovia povstaleckých jednotiek, ktoré podnikajú útok na mesto Manbidž na sýrskom severozápade, ovládané džihádistickým Islamským štátom (IS).
      

Dnešné obvinenia Damasku prišli po tom, ako viaceré médiá a aktivisti uviedli, že francúzski a nemeckí vojaci sa nachádzajú v oblastiach na severe Sýrie, kde pôsobia Spojenými štátmi podporované kurdské a arabské povstalecké oddiely - Sýrske demokratické sily Sýrie (DFS) -, ktoré sa snažia dobyť Manbidž.
      

V Libanone sídliaca televízia al-Majádín, naklonená sýrskej vláde, v utorok informovala, že do severnej Sýrie vstúpili desiatky príslušníkov nemeckých jednotiek osobitného určenia a pridali sa tam k francúzskym a americkým kolegom.
      

Medzičasom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tiež uviedlo, že nemeckí vojenskí poradcovia a francúzske jednotky podporujú DFS v ich boji o Manbidž.
      

Kurdský predstaviteľ v severnej Sýrii Idrís Nasan však pre agentúru DPA vyhlásil: "Môžem potvrdiť prítomnosť francúzskych a amerických vojakov, ale nemôžem potvrdiť, že sú tu aj Nemci".
      

Ofenzívu s cieľom dobyť Manbidž spustili protivládne sily 31. mája. Mesto je pod kontrolou IS od roku 2014.
      

Táto oblasť leží na kľúčovej zásobovacej trase medzi hranicami s Tureckom a mestom Rakka, ktoré sa považuje za hlavné mesto oblastí pod správou IS v Sýrii.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.