Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2016

Synoda pravoslávnych cirkví sa uskutoční i napriek neúčasti Ruska

Historická synoda lídrov pravoslávnych cirkví, prvá za takmer tisícročie, sa uskutoční aj napriek neúčasti predstaviteľov ruského pravoslávia. Vyhlásil to dnes ekumenický pravoslávny patriarcha a konštantínopolský arcibiskup Bartolomej I., ktorého cituje agentúra AP.

 Ruská pravoslávna cirkev je už štvrtou pravoslávnou cirkvou, ktorá zrušila účasť na synode, plánovanej na tento mesiac na gréckom ostrove Kréta. Bartolomej I., ktorý sídli v Istanbule, podľa vlastných slov dúfa, že predstavitelia daných štyroch pravoslávnych vetiev ešte zmenia názor.
      

Na týždňovom podujatí, ktoré sa začne v nedeľu, sa mali pôvodne zúčastniť lídri 14 nezávislých pravoslávnych cirkví. Jedným z cieľom synody je podpora jednoty 300 miliónov pravoslávnych kresťanov. Prípravy na synodu trvali 55 rokov, dopĺňa AP.
      

Jednotlivé vetvy pravoslávnej cirkvi sa dosiaľ ešte nikdy nestretli na podobnom podujatí. Od tzv. veľkej schizmy v roku 1054 vzniklo približne 15 pravoslávnych cirkví. Na rozdiel od katolíckej cirkvi sú nezávislé a majú vlastné vedenie. Napríklad moskovský patriarcha Kirill je hlavou najväčšej pravoslávnej cirkvi, ale je rovnoprávny voči iným patriarchom.

Inzercia

Odporúčame

Podľa Solymosa nie je dôležité, či Kaliňák presvedčil koaličných partnerov

Podľa Solymosa nie je dôležité, či Kaliňák presvedčil koaličných partnerov

Pri kauze ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemá už byť dôležité to, či sa mu podarilo presvedčiť koaličných partnerov, ale udržanie dôveryhodnosti v inštitúcie ako je polícia. Myslí si to šéf envirorezortu László Solymos (Most-Híd). Jeho osobne mal Kaliňák svojou obhajobou presvedčiť. Rovnako verí, že sa prípad nezávisle vyšetrí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.