Matovič: Fico je Kaliňákova bábka. Bugár musí vysvetliť pozemky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
 Matovič: Fico je Kaliňákova bábka. Bugár musí vysvetliť pozemky

Rozhovor s lídrom Obyčajných ľudí Igorom Matovičom o opozičnej stratégii v kauze Bašternák a tiež o tom, prečo Bugár drží Kaliňáka.

Avizovali ste, že ak Robert Fico neodvolá ministra Kaliňáka, zvoláte na začiatok júla mimoriadnu schôdzu parlamentu na odvolanie premiéra. Je to dostatočná stratégia? Nehrozí, že kauza v lete vyšumí a na jeseň sa už neoživí?

Kauza Bašternák je Achillova päta Robera Fica aj Roberta Kaliňáka. Bolo by veľkou chybou, keby sme ako opozícia povolili zovretie tejto Achillovej päty.

Nemali by ste byť potom aktívnejší? Napríklad zorganizovať aj protestné akcie?

Veď pripravujeme aj protest. Bude v pondelok pred komplexom Bonaparte, kde pán premiér demonštráciu ešte nemal. Zastaviť ho môže iba Robert Fico, ak odvolá Kaliňáka.

Je to dobrý nápad organizovať protest pred domom politika? Môžu to zneužiť provokatéri, ktorí na byt premiéra zaútočia a v konečnom dôsledku sa to obráti proti vám.

Bonaparte je majetkom všetkých ľudí na Slovensku, len ho teraz obsadila taká zaujímavá skladba rôznych kšeftárov, ktorí tam bývajú. Tento dom bol postavený z peňazí všetkých ľudí na Slovensku, nadmerných odpočtov Ladislava Bašternáka, ktorý si len v jednom roku vypýtal nadmerné odpočty za osem miliónov. Teda ideme demonštrovať pred náš spoločný majetok, kde momentálne býva premiér Slovenskej republiky.

Pýtal som sa na niečo iné. Či nie je lepšie organizovať demonštrácie na námestí ako pred bytmi politikov.

Počuli sme, že Kaliňák chystá nejakých provokatérov, ktorých chce nasadiť do tejto demonštrácie a takýmto spôsobom ju zdiskreditovať. Zdieľať

Uvidíme, minister vnútra je od toho, aby zabezpečil poriadok. Keď tak neurobí a niečo sa stane, bude za to zodpovedný.

Okrem protestov ešte niečo plánujete?

Chceme na túto tému každý deň zvolávať tlačové konferencie. Ľudia nám posielajú toľko informácií, že do konca júla môžeme každý deň prinášať nové informácie o kauze Bašternák.

Aké nové informácie ešte máte?

Budeme ich postupne zverejňovať.

Týkajú sa tejto konkrétnej kauzy?

Áno. Kaliňákových, Ficových a Počiatkových kšeftov. Ilustrujú, akým spôsobom to robia.

Sú to dôveryhodné informácie?

Uvidíte sami. Doteraz sme prišli iba s dôveryhodnými informáciami. Tá kauza je dostatočným dôvodom na každotýždenné odvolávanie premiéra. Aj do konca volebného obdobia.

Plánujete aj takýto scenár?

Nie, len hovorím, že tá kauza je toho hodná. Toto je iba vrchol ľadovca veľkej podvodnej štruktúry. Kaliňák a Počiatek mali napísané firmy na biele kone. Počiatek v roku 2008 uzavrel záhadne zmluvu s nejakou firmou Lemikon na Cypre, kde im sľúbil vyplatiť dve miliardy korún. Keď novinári vtedy upozorňovali, že Kaliňák je previazaný na právnika firmy, ktorá to dohodla, hovoril, že nič s tým právnikom nemajú. Zrazu sa ukáže, že Počiatek bol v tom čase spoluakcionárom spolu s týmto právnikom. Vtedy to nepriznali, dnes to je zrejmé. Počiatek na základe toho vyplatil štyristo miliónov na Cyprus. Tie peniaze sú stratené a Fico je za to zodpovedný.

Vydrží podľa vás Kaliňák tento tlak alebo padne?

Obávam sa, že ho budú držať dlho, až to bude neúnosné, ale nakoniec budú musieť niečo vymyslieť, aby ho stiahli z obehu. Lenže Kaliňák je procesor všetkých podvodov v Smere. Tak ľahko sa ho zbaviť nemôžu, pretože by ohrozili sami seba.

To si len myslíte alebo máte informácie zvnútra Smeru?

Kaliňák je nadpriemerne inteligentný organizátor všetkého, čo Smer kedy urobil. To sa len zdá, že Kaliňák je dvojkou v Smere. Jemu to takto vyhovuje, Fico to vie zahrať na ľudí a on v úzadí organizuje operácie. Fico je v skutočnosti Kaliňákova bábka a hrá hru, ktorú mu minister vnútra napísal.

Vyhlásili ste, že vaším osobným želaním je, aby Robert Kaliňák skončil v base. Nevnášate do politiky takýmito vyjadreniami až príliš veľa agresivity a konfrontácie?

Čo som mal povedať, že vo väzení? Osobne si myslím, že do tej basy patrí. Keď sa len pozrieme na to, ako dvojica Počiatek, Kaliňák bačovala za prvej Ficovej vlády, keď dramaticky klesala efektivita výberu DPH, tak je zrejmé, že to bolo aj preto, lebo tieto podvody kryli. Takto sú zodpovední za obrovské peniaze, ktoré Slovensko stratilo.

Napriek tomu ste mali počas minulej vlády s Kaliňákom korektný vzťah. Dohodli ste sa na tom, že splnomocnencom vlády pre rómske komunity, ktorý spadal pod ministerstvo vnútra, bude váš poslanec Peter Pollák.

Nemal som vtedy tieto informácie. Ani som si nevedel predstaviť, že minister vnútra príde za páchateľom daňového podvodu a kúpi od neho akcie. To Kaliňák urobil. Od človeka, ktorého mal vyšetrovať, kúpil akcie, a je teda v jeho eminentnom záujme, aby páchateľ nebol odhalený. Vlastne pomohol daňovému podvodníkovi zbaviť sa majetku. Kaliňák je mafián, ktorý do politiky nikdy nemal vstúpiť. Kúpili si mlčanlivosť najvyššieho, dali mu bytíček za tretinovú cenu a chlapec, ktorý je premiérom Slovenskej republiky, drží hubu a krok, lebo z toho má výhody.

Bélovi Bugárovi veľmi vyhovuje Robert Kaliňák, pretože ten nikdy nezrádza rodinu. Nikdy nezrádza ľudí, ktorí majú rovnaké DNA a Béla Bugár má rovnaké DNA ako Robert Kaliňák. Zdieľať

Budete sa snažiť vytvárať tlak aj na Sieť a Most, aby zmenili svoj názor na odvolanie Kaliňáka? Alebo to považujete za zbytočné?

Bolo by to hádzanie hrachu na stenu. Bélovi Bugárovi veľmi vyhovuje Robert Kaliňák, pretože ten nikdy nezrádza rodinu. Nikdy nezrádza ľudí, ktorí majú rovnaké DNA a Béla Bugár má rovnaké DNA ako Robert Kaliňák. Bolo to vidieť aj na tejto schôdzi. Dal som návrh, aby sa zverejnili zmluvy, za aké sú vykupované pozemky, pretože podľa našich informácií niekto z okolia Šamorína urobil veľký biznis a okradol ľudí, ktorí vlastnili pozemky pod obchvatom Bratislavy a rýchlostnou cestou smerom na Dunajskú Stredu. Poskupoval pozemky za 50 centov.

Ale kto ich poskupoval?

Jeden vysoko postavený politik z okolia Šamorína.

Myslíte Bélu Bugára?

Ľudia veľmi blízki Bélovi Bugárovi. A predseda Mosta bude musieť vysvetľovať.

Na to máte dôkazy?

Mám avízo od ľudí, ktorí boli podvedení. Takým spôsobom, ako pri pozemkoch pri Jaguári. Poskupovali od nich pozemky po 50 centov za meter štvorcový a predali ich Národnej diaľničnej spoločnosti za 50 až 70 eur za meter štvorcový. Dnes som navrhol v parlamente, aby sme zaviazali vládu, aby nám dali presný zoznam pozemkov. Kedy a za akú cenu boli kúpené a kedy boli prevedené od predošlých majiteľov. Vládna koalícia to zamietla. Do výkupu pozemkov išlo 400 miliónov eur z našich spoločných peňazí. Niekto urobil biznis, zároveň podviedol majiteľov a teraz sa navzájom kryjú. Bugár potrebuje Kaliňáka, aby ho kryl, a on zase kryje jeho.

Foto: Pavol Rábara

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo