Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2016

V4 predstavila rade NATO zámer vyslania výcvikových jednotiek do Pobaltia

"Je to náš spoločný príspevok k bezpečnosti a zároveň príklad vynikajúcej regionálnej spolupráce, pretože sme dospeli k zhode naozaj veľmi rýchlo," povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Krajiny Vyšehradskej štvorky v utorok (14.6.) na rokovaní Severoatlantickej rady členských krajín NATO predstavili spojencom svoj spoločný zámer vyslania výcvikových jednotiek do Pobaltia v roku 2017. Každá krajina prispeje jednotkou vo veľkosti roty, ktoré sa budú striedať po troch mesiacoch. Ako prví by mali v Estónsku, v Litve a v Lotyšsku pôsobiť českí vojaci, následne slovenskí, maďarskí a nakoniec poľskí.

"V oblasti obrany a ochrany východného krídla Aliancie urobila Vyšehradská štvorka významné rozhodnutie. Je to náš spoločný príspevok k bezpečnosti a zároveň príklad vynikajúcej regionálnej spolupráce, pretože sme dospeli k zhode naozaj veľmi rýchlo," povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Príspevok V4 do posilnenia prítomnosti Aliancie na východnej hranici NATO bol predmetom rokovania ministrov obrany aj na nedávnom rokovaní v Libliciach. Detaily vyslania následne ešte prediskutovali aj náčelníci generálnych štábov V4 na minulotýždňovom spoločnom stretnutí.

Na utorkovom rokovaní Severoatlantickej rady sa po prvýkrát zúčastnila aj ministerka obrany Čiernej Hory Milica Pejanović-Djurišić, ktorú na rokovaní privítal aj minister obrany SR Peter Gajdoš. Prítomným zároveň oznámil, že v utorok podvečer Národná rada SR vyslovia súhlas s ratifikáciou protokolu o vstupe Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie. Slovenská republika sa tak stala iba štvrtým spojencom, ktorý tak doteraz urobil.

"Schválenie prístupu Čiernej Hory do NATO v našom parlamente je potvrdením našej dlhodobej zahraničnej politiky, v ktorej je integrácia Západného Balkánu do euroatlantických štruktúr dôležitou prioritou," zdôraznil šéf slovenského rezortu obrany.

Minister Gajdoš sa v utorok okrem oficiálnych rokovaní v rámci ministeriálu stretol aj s vysokou predstaviteľkou Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogherini, s ktorou prediskutoval témy v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie.

Rokovanie ministrov obrany NATO bude pokračovať aj v stredu 15. júna 2016.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.