V hlave Marka Maďariča

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V hlave Marka Maďariča

Marek Maďarič a jeho krídlo sa v Smere najúprimnejšie tešili, keď Pavol Paška padol. Bude to Maďarič, ktorý ako prvý v Smere povie, že na rade je Robert Kaliňák?

Kým bude Smer pevný ako žula, Robert Kaliňák sa môže upínať k nádeji, že prežije aj túto svoju dosiaľ najväčšiu kauzu, akú by ministri vnútra vo väčšine štátov EÚ nemali šancu prežiť.

Takto môže stále dúfať, že atmosféra časom vychladne a hoci sa už možno aj vnútorne zmieruje s tým, že nástupcom Roberta Fica asi nebude, naďalej verí, že si naďalej udrží silné mocenské postavenie. Taká je psychológia prežitia politikov, až kým aj oni nepochopia, že nezvratné sa naozaj stalo nezvratným.

Minister vnútra vždy tak trochu pohŕdal Pavlom Paškom, preto stále verí, že jeho osudu sa vyhne, chce to len trpezlivosť, dobre zinscenované tlačovky a prečkať tlak opozície aj ulice. Jeho najbližším spojencom je predsa najsilnejší muž v štáte, ktorý sa navyše – aké to pre neho šťastie – v roku 2012 nasťahoval do luxusného bytu ministrovho temného obchodného priateľa. Takže sú v tom obaja. A to má ešte minister vnútra koaličných priateľov ako Béla, ktorí zaňho vkladajú ruku do ohňa aj vtedy, keď by to od nich ani on sám nečakal.

Dve tváre Smeru

Faktom však je, že Kaliňák sa stáva najväčším bremenom Smeru, strany, ktorá bola zvyknutá len rásť a vyhrávať. Kaliňákovým šťastím v nešťastí je, že otrasená strana je prísne manažérsky aj hierarchicky organizovaná, takže je nepredstaviteľné, aby v nej došlo k prejavom nespokojnosti či priamo vzbury zdola.

K tvrdším debatám môže prísť jedine medzi najvyššími predstaviteľmi strany, ktorí sú však príliš disciplinovaní na to, aby čokoľvek preniklo von. Tak to bolo aj pri Pavlovi Paškovi, ktorého mali v Smere v zuboch členovia užšieho vedenia, ale ústa sa im trochu pootvorili až po tom, čo Paška zmizol zo scény.

Jedným z nich bol Marek Maďarič. Bol pri zrode Smeru, bol Ficovým ideológom, ktorý mal po avantúre s Treťou cestou veľký podiel na tom, že sa zo Smeru stala ľavicovo-národná strana, presne strihnutá na dušu priemerného slovenského voliča. Kým mnohí v strane, v prvom rade superbiznismeni ako Paška, Kaliňák a Počiatek, hrali túto hru z čistého pragmatizmu, pre Maďariča, Čaploviča a niektorých pár ďalších v tom bol aj kus autentického presvedčenia.

Ideologické krídlo Smeru sa pozeralo na dominantné biznis krídlo s istou nevôľou a fakt, že oligarchovia mali na vznik aj formovanie Smeru veľký vplyv, brali ako nevyhnutné zlo, proti ktorému sa nebúrili, ale ani s ním nechceli splynúť.

Maďaričovi sa túto úlohu podarilo skĺbiť, stal sa rešpektovaným ministrom kultúry, nemal kauzy ako jeho straníci, navyše Fico si ho naďalej cenil ako ideológa aj ako šéfa volebných kampaní Smeru. Problém bol v tom, že Maďaričov vplyv na stranu aj štát bol pomerne kozmetický, čo si on sám frustrovane uvedomoval.

Pred dvomi rokmi, po prehratých prezidentských voľbách aj po prepade v eurovoľbách, dokonca hovoril v súvislosti so Smerom o „arogancii moci“. Už nechcel ani kandidovať na funkciu podpredsedu strany, k tomu ho na poslednú chvíľu prehovoril Robert Fico.

O niekoľko mesiacov neskôr, keď prepukla kauza piešťanského CT, Maďarič vnútri strany zastával názor, že Paška musí padnúť a že pomery v zdravotníctve vrhajú na Smer zlé svetlo. Vtedy mal však Maďarič spojenca aj v Kaliňákovi, ktorý Pašku pokladal za škodnú v revíri.

Splynie s najhoršími?

Marek Maďarič má preto ako jeden z mála vnútri Smeru predpoklady na to, aby na úzkom fóre vedenia strany ako prvý povedal, že situácia sa už nedá udržať a pre záchranu strany musí Kaliňák odstúpiť spôsobom, ktorý minimalizuje škody.

Maďarič na rozdiel od Fica nie je nijako zatiahnutý do kauzy Bašternák, nedesí ho ani predstava, že by mu to mohlo politicky ublížiť. Po posledných voľbách sa už nechcel stať ministrom, ale podpredsedom parlamentu, pred dvomi rokmi odmietol ponuku, aby Pašku nahradil ako predseda NR SR, už nechcel byť ani podpredsedom strany. Môže sa teda cítiť dostatočne slobodný na to, aby vnútri strany spochybnil mocného Kaliňáka a riskoval jeho zlosť.

Otázne je, či sa k tomu bude cítiť motivovaný: v prostredí Smeru je známe, že vzťahy medzi Maďaričom a Kaliňákom sa v poslednom čase zlepšili, údajne možno aj preto, že Kaliňák si už naplno uvedomil, že Maďarič nemá vyššie politické ambície a nebude jeho prípadným sokom v boji o nástupníctvo po Ficovi. Hrozbou pre Kaliňáka je teraz skôr Peter Pellegrini, na ktorého sa však Maďaričovo krídlo pozerá s nevôľou.

Navyše, Maďarič podľa našich informácií naozaj vážne uvažuje nad demisiou, pokiaľ si nevybojuje zvýšenie koncesionárskych poplatkov.

Sú to dve typológie v Smere: Kaliňák dnes ako lev bojuje o svoje politické prežitie, pretože na vrchole moci môže najlepšie prikryť svoj dvojaký život. Maďarič je v opačnej pozícii, sám uvažuje nad dobrovoľným odchodom z politiky a v Smere nemá žiadne vyššie ambície, tobôž nie nahradiť Kaliňáka ako dvojku.

Ak sa však Maďarič v najbližšom čase od Kaliňáka neodlíši, už darmo raz bude vo svojich pamätiach presviedčať, že pri budovaní slovenskej verzie ľavice nesplynul s tými najhoršími.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo