Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2016

Do Talianska prichádza čoraz viac osamelých detských migrantov

Počet detských migrantov, ktorí sa preplavili cez Stredozemné more do Talianska bez rodičov či príbuzných, sa od januára do mája zdvojnásobil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Informoval o tom dnes v Ženeve Detský fond OSN (UNICEF), ktorý citovala svetová agentúra DPA.

Deväť z desiatich neplnoletých migrantov, ktorí prišli do Talianska tento rok, bolo bez sprievodu. Celkovo bolo zaevidovaných už 7009 takýchto osôb.
      

Deti bez sprievodu dospelej osoby sa často spoliehajú na pašerákov ľudí a vystavujú sa tým riziku zneužitia, upozornil UNICEF.
      

Talianski sociálni pracovníci informovali UNICEF, že na chlapcov a dievčatá sexuálne útočia a nútia ich k prostitúcii, kým ešte čakajú v Líbyi na plavbu cez Stredozemné more.
      

"Je to skrytá a zúfalá situácia - mimo zraku a pozornosti verejnosti," vyhlásila Marie Pierre Poirierová, osobitná koordinátorka UNICEF pre európsku migračnú krízu.
      

V tomto období zaznamenali úrady príval nedospelých migrantov plaviacich sa trasou cez centrálnu oblasť Stredozemného mora do Talianska, pretože deti sa pokúšajú pripojiť k členom svojej rodiny, ktorí sa už nachádzajú v Európe. Minulý týždeň to oznámila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
      

UNICEF vyzval krajiny EÚ, aby umožnili deťom vstúpiť na územie únie bezpečnými a legálnymi cestami, a nevháňali ich do rúk pašerákov ľudí.
      

UNICEF kritizoval skutočnosť, že v zadržiavacích centrách je umiestnených až príliš veľa detí, aj keď z dôvodu nedostatku zariadení vhodných pre deti. V niektorých európskych krajinách deti čakajú až dva roky, kým sa spracuje ich žiadosť o azyl.
 

Inzercia

Odporúčame

Populárny bulvárny denník The Sun podporil brexit

Populárny bulvárny denník The Sun podporil brexit

Dva nové prieskumy verejnej mienky favorizovali dnes stúpencov odchodu Británie z EÚ, a to so šesť až sedempercentným náskokom. Zverejnili ich v deň, keď brexit verejne podporili aj najčítanejšie britské bulvárne noviny The Sun.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.