Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2016

Slovenskí volejbalisti začínajú misiu vo Svetovej lige

V hre je postup na záverečný turnaj Final Four, na ktorom sa bude bojovať o prienik do elitnej skupiny.

Slovenskí volejbalisti sú na prahu tretej účasti v prestížnej Svetovej lige. Už v utorok ráno sa vydal omladený tím trénera Miroslava Palguta na cestu na prvý turnaj do tureckého Izmiru. Slováci sa na brehu Egejského mora stretnú postupne s Holandskom, Tureckom a Portugalskom.

V príprave na ostrý štart vyhrali slovenskí volejbalisti dva z troch zápasov na pôde nepríjemného Fínska a uplynulý víkend prehrali v Ľubľane s úradujúcimi vicemajstrami Európy Slovincami 0:3 a 1:3. "Oba zápasy začali Slovinci v najsilnejšej zostave, presne v takej ako získali striebro na majstrovstvách Európy. Momentálne predvádzajú špičkový volejbal. Škoda štvrtého setu v druhom zápasu, v ktorom sme viedli o tri body, ale nedotiahli sme to do konca. Tajbrejk s takýmto súperom by bol cenný," povedal tréner Palgut. Po návrate zo Slovinska sa tím stretol v pondelok podvečer v Bratislave, odkiaľ v utorok ráno cestoval do Schwechatu a potom ho čakal let cez Istanbul do Izmiru.ň Do Turecka smeruje 12 hráčov vrátane dvoch libier. Pre zranenie nejde na prvý turnaj univerzál Peter Michalovič, ktorého problémy limitovali aj v príprave. "Po Kostolánim nám vypadol pre zranenie ďalší univerzál. Na tomto poste bude okrem Mlynarčíka pripravený smečiar Kriško, ktorý si to vyskúšal aj na minuloročných majstrovstvách Európy," dodal Palgut.

V priebehu prípravy zháňali Slováci informácie o súperoch vo Svetovej lige. "Holanďania vyhrali tri zápasy s Fínmi, vyhrali s Nemeckom a jeden zápas s nimi hrali 2:2. Je to silný súper, s ktorým začíname, ale ideme sa pobiť," pokračoval kouč Slovákov. V druhom zápase sa slovenskí volejbalisti stretnú s domácim Tureckom, ktoré vedie bývalý kormidelník Slovákov Emanuele Zanini. "Turci hrali s Čiernou Horou, Gréckom a Estónskom, doma budú nepríjemní. Na záver nás čaká Portugalsko, ktoré sa v príprave stretlo s Belgickom, ale ich hru si detailnejšie rozoberieme priamo v Izmire, keďže ich uvidíme v akcii v dvoch zápasoch. Hráme netradične skoro už o 14.30 h a deň predtým s Tureckom o 16.30, takže nebude veľa času na regeneráciu. Musíme sa s tým vyrovnať," dodal Palgut.

Kapitánom novotvoriaceho sa slovenského tímu je skúsený blokár Emanuel Kohút. "Generačná výmena sa dala očakávať. Ja vidím súčasný káder pozitívne. Noví hráči sa ukázali v dobrom svetle, sú konkurencieschopní a priniesli do družstva pozitívny vietor," poznamenal legionár z talianskeho klubu Copra Piacenza, ktorý sa teší na domácich fanúšikov. "Hrať pred domácim publikom je pre mňa osobne stimul a má to osobitný význam. Dúfam, že diváci prídu v hojnom počte a potešíme ich dobrým volejbalom," zaželal si Kohút. V hre je postup na záverečný turnaj Final Four, na ktorom sa bude bojovať o prienik do elitnej skupiny.

Po návrate z Turecka sa tím presunie do Bratislavy a v utorok 21. júna absolvujú hráči v nákupnom centre Eurovea autogramiádu. Druhý turnaj v bratislavskej AEGON Aréne za účasti Kuby, Holandska a Česka sa uskutoční od štvrtka 23. júna do soboty 25. júna. Posledný turnaj bude na ďalší víkend v Číne.

Nominácia Slovenska na 1. turnaj SL v Turecku:
Nahrávači: Filip Palgut (Posojilnica Aich Dob/Rak.), Ján Halaj (VK MIRAD PU Prešov) 
Smečiari: Matej Paták (AZS Czenstochowa, Poľ.), Štefan Chrtiansky (Hypo Tirol Innsbruck, Rak.), Marek Mikula (VK Ostrava, ČR) 
Blokári: Emanuel Kohút (Copra Piacenza, Tal.), Peter Ondrovič (TSV Herrsching, Nem.), Radoslav Prešinský (AERO Odolena Voda, ČR) 
Univerzáli: Peter Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob, Rak.), Tomáš Kriško (Dukla Liberec, ČR) 
Liberá: Matej Kubš, Martin Turis (obaja VK Bystrina SPU Nitra) 

Inzercia

Realizačný tím: tréner: Miroslav Palgut, asistent: Andrej Kravárik, team manager: Ján Uhlárik, kondičný tréner: Boris Žbirka, fyzioterapeut: Pawel Baryla (Poľ.), štatistik: Martin Szabó 

PROGRAM SLOVÁKOV VO SVETOVEJ LIGE: 
1. turnaj v Turecku - Izmir: 
piatok 17. júna: Holandsko - Slovensko (13:30 SELČ) 
sobota 18. júna: Turecko - Slovensko (16:30 SELČ) 
nedeľa 19. júna: Portugalsko - Slovensko (13:30 SELČ) 

2. turnaj v Bratislave - AEGON Aréna: 
štvrtok 23. júna: Slovensko - Kuba (20:00) 
piatok 24. júna: Slovensko - Holandsko (20:00) 
sobota 25. júna: Slovensko - Česko (20:00) 

3. turnaj v Číne - Süan-čcheng: 
piatok 1. júla: Čína - Slovensko (11:00 SELČ) 
sobota 2. júla: Slovensko - Japonsko (09:00 SELČ) 
nedeľa 3. júla: Turecko - Slovensko (09:00 SELČ) 

Odporúčame