Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2016

Muž neďaleko Paríža zavraždil policajta a jeho manželku, údajne bol členom IS

Príslušníci elitnej policajnej jednotky RAID páchateľa zneškodnili a podarilo sa im zachrániť trojročného syna manželského páru.

Zatiaľ neznámy páchateľ ubodal v pondelok večer v obci Magnanville ležiacej 60 kilometrov severozápadne od Paríža na smrť policajta a jeho manželku, ktorá pracuje na francúzskom ministerstve vnútra. Ich trojročného syna sa podarilo zachrániť živého, informovali francúzske médiá.

Podľa nich tlačová agentúra Amak, blízka tzv. Islamskému štátu (IS), vzápätí s odvolaním sa na nemenovaný "zdroj" zverejnila správu, že muž bol bojovníkom tejto extrémistickej organizácie. IS sa však k činu zatiaľ oficiálne neprihlásil.

Dráma sa začala okolo 20.30 h SELČ, keď muž pristúpil k policajtovi v civile pred jeho domom a viackrát ho bodol. Policajt zomrel na mieste činu. Potom vošiel do policajtovho domu, kde sa zabarikádoval s jeho manželkou a dieťaťom.

Vyjednávačom sa niekoľkokrát podarilo nadviazať kontakt s páchateľom, ten sa však odmietal vzdať. Príslušníci elitnej policajnej jednotky RAID preto krátko pred polnocou vnikli do obytného domu násilím, povedal hovorca ministerstva vnútra Pierre-Henry Brandet.

Keď policajti vstúpili do domu, muža zastrelili. Vo vnútri našli mŕtve telo ženy; zatiaľ nie je jasné, v ktorej fáze operácie prišla o život. Trojročný syn manželov neutrpel pri zásahu žiadne zranenia.

Inzercia

Denník Le Parisien na svojej stránke uviedol, že útočník podľa svedkov údajne kričal Alláhu akbar (Alah je najväčší). Niekoľko susedných domov bolo počas zásahu evakuovaných.

Zavraždeným policajtom bol podľa francúzskych médií 42-ročný Jean-Baptiste Salvaing. Úrad francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda informoval, že policajtova manželka bola zamestnankyňou ministerstva vnútra, jej meno však zatiaľ nebolo zverejnené.

Hollande dôrazne odsúdil tento "ohavný čin" a vyslovil sústrasť rodine a priateľom obetí. Zároveň oznámil, že na dnes o 07.45 h zvolal kvôli tomuto incidentu mimoriadne stretnutie. 

Magnanville dnes navštívi minister vnútra Bernard Cazeneuve. Prípadu sa ujalo oddelenie parížskej prokuratúry pre boj proti terorizmu.

Odporúčame