Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2016

Svedkovia tvrdia, že Mateen viackrát navštívil gay klub v Orlande

Mateen bol podľa televízie MSNBC v rokoch 2011 a 2012 v Saudskej Arábii, ktorá je považovaná za živnú pôdu pre radikalizáciu moslimov.

Omar Mateen bol viackrát v nočnom gay klube Pulse vo floridskom meste Orlando, v ktorom v noci na nedeľu zastrelil 49 ľudí. Podľa denníka Orlando Sentinel to tvrdia najmenej štyria pravidelní návštevníci klubu.

"Niekedy si sadol do rohu a popíjal sám, inokedy bol tak opitý, že bol hlučný a agresívny," citoval v pondelok denník jedného z návštevníkov menom Ty Smith.

V klube si Mateena všimol najmenej dvanásťkrát. "Veľa sme sa s ním nerozprávali, ale spomínam si, že občas hovoril o svojom otcovi. Povedal nám, že má ženu a dieťa," uviedol Smith. 

Šéf polície v Orlande John Mina podľa denníka Orlando Sentinel konštatoval, že nemá informácie o údajných návštevách Mateena v klube.

Zverejnené boli medzičasom nové podrobnosti zo života 29-ročného páchateľa, ktorého rodičia pochádzajú z Afganistanu, on sám sa však narodil v USA. Od septembra 2007 bol zamestnancom súkromnej bezpečnostnej firmy G4S, predtým bol nejaký čas členom ochranky krajského súdu vo floridskom meste Fort Pierce a pracoval aj v štátnej väznici v Indiantowne. Ako zamestnanec G4S prešiel dvakrát previerkou, ktorá však nič závažné nezistila.

V rokoch 2013 a 2014 ho vypočúvali agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), keďže pred kolegami naznačoval sympatie k radikálnym skupinám. Mateen tiež opakovane hovoril o dvoch bratoch, ktorí pred tromi rokmi vykonali útoky na Bostonský maratón. Podľa FBI bol Mateen v roku 2014 v kontakte s americkým občanom Monerom Mohammadom Abu-Salhim, ktorý ako samovražedný bombový atentátnik zahynul v Sýrii. Dôkazy, že by sa Mateen v tom čase dopustil nejakej trestnej činnosti, sa však nenašli.

Televízia MSNBC s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovateľom uviedla, že Mateen bol v rokoch 2011 a 2012 v Saudskej Arábii, ktorá je považovaná za živnú pôdu pre radikalizáciu moslimov.

Inzercia

Odporúčame